Z rádia promluvila Jana Černochová. Obhájcům centra Klinika se to opravdu líbit nebude

08.02.2016 18:34

V dnešním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vystoupila starostka Prahy 2 Jana Černochová. S moderátorkou Karolínou Koubovou mluvila o útoku na Autonomní sociální centrum Klinika, o podniku Řízkárna a také o situaci kolem výměny Alího Fajáda za pět Čechů, kteří byli zajati v Libanonu.

Z rádia promluvila Jana Černochová. Obhájcům centra Klinika se to opravdu líbit nebude
Foto: Archiv J. Černochové
Popisek: Jana Černochová

Černochová útok na Autonomní sociální centrum Klinika odsoudila, uvedla však, že k nějakým spekulacím o jeho pachatelích chce počkat až na výsledky řádného šetření. Varovala však, aby se z útoku nečinilo víc, než čím byl. ,,Politici by neměli říkat:„Ano, byli to fašisté, neonacisté, byli to lidé, kteří nějakým způsobem odsuzují činnost Kliniky a teďka nevím, jestli v tom, co dělají stran uprchlické krize nebo jestli to jsou jen sousedé, kterým třeba vadí jenom hlučné koncerty nebo dopad na veřejný pořádek,“ uvedla.

Chtěla by však předejít tomu, aby se ve společnosti vyvolávala další hysterie tím, že na sociálních sítích budou kolovat výroky, které celou situaci přirovnávaly ke „křišťálové noci“.

Dále se vyjádřila, že je však nutné šířit pravdu, když to neudělají média, „bohužel i Český rozhlas“. Veřejnoprávní rozhlas podle Černochové neinformuje o tom, že i někteří členové samotné Kliniky jsou vyšetřováni příslušnými úřady. Celé to pak přirovnala k situaci s podnikem Řízkárna, kterému je neustále vyhrožováno. Proč to však zmínila, vysvětlit nedokázala.

Černochová má hlavní problém v tom, že média mluví o Autonomním centru Klinika, neinformují však o tom, co se děje v podniku Řízkárna. „Bylo by skutečně vhodné, aby média informovala o všech takto vážných kauzách,“ řekla a vysvětlila, že ale není dobré dělat předčasné závěry.

„Já myslím, že by se neměla veřejnosti zamlčovat takto závažná informace,“ řekla Černochová a vysvětlila, že odsuzuje jak útoky na Kliniku, tak i na Řízkárnu, vadí jí však nevyváženost médií.

Celý pořad zde

Černochová následně kritizovala přístup moderátorky, že se s ní nebaví o Alím Fajádovi, ale baví se s ní o tom, co se dělo o víkendu. „Mně přijde neseriózní, že mi to neřeknete ani tady pět minut dopředu,“ vysvětlila. Dodala, že je pro ni mnohem závažnější kauza Čechů v Libanonu než to, co se dělo během sobotních demonstrací.

Policie podle ní však během soboty rozhodně neselhala, naopak dělala, co mohla. Hodnotila by počínání policistů kladně, „bez nějakých větších excesů“. Dodala však, že si myslí, že není možné, aby se policie převlékala za výtržníky. „Za to, co policisté v sobotu v Praze odvedli, si zaslouží dík, protože ta situace nebyla jednoduchá.“ Podotkla, že od roku 1989 to podle ní byly „nejostřeji sledované demonstrace“.

Následně přišla chvíle na vyjádření se ke kauze Alího Fajáda. Černochová však jen chronologicky seřadila události, ke kterým došlo, oznámení ministrů a další, a následně dodala, že by v tomto případě preferovala „milosrdnou lež“ než pravdivá přiznání. Podle ní však celá kauza napáchala nebývalé škody na důvěře veřejnosti ve vládu. Opřela se pak do časopisu Respekt, který zveřejnil informace o částce, kterou stát zaplatil za navrácení dvou unesených Češek v Pákistánu, a dodala, že jde o bulvární časopis, který by nazvala „nerespekt“.

Následně vysvětlila, že nikdo nezmínil skutečnost, že americké ministerstvo zahraničí již v květnu varovalo před cestami do Libanonu z důvodu nebezpečí teroristických útoků, a je chyba, že tak neučinilo i české ministerstvo zahraničí.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…