Za 20 let půjdou do důchodu „Husákovy děti“! Mrazivá předtucha předních ekonomů je tu

8. 4. 2019 14:14

Téma vymírání, důchodové reformy a neschopnosti nějakou provést už dlouho straší v českých médiích a české politice. Věnoval se mu i časopis Finmag. Vyjádřili se k němu jak ekonomové, tak politici. Ekonom Vladimír Pikora řekl, že stát by se do porodnosti neměl plést a raději zajistit, aby jeho služby fungovaly. Lukáš Kovanda obvinil ministryni Maláčovou, že chce dále nafukovat dluhy. A poslankyně Pekarová Adamová se chlubila, že TOP 09 už podává konkrétní návrhy.

Za 20 let půjdou do důchodu „Husákovy děti“! Mrazivá předtucha předních ekonomů je tu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Na úvod Ondřej Tůma uvádí, že už letmý pohled na statistiky stačí, abychom si uvědomili, že demografický vývoj v Čechách spěje k průšvihu. Na jednu ženu připadá 1,5 dítěte, což je sice zlepšení od dob, kdy tento průměr dosahoval 1,13, ale stále se neblíží průměru 2,1; ten je totiž nutný k udržení populace. Jinými slovy, důchody nebude mít kdo platit. Zvláště za dvacet let, až se do důchodu budou chystat „Husákovy děti“. A dodává, že podle ministryně Maláčové se žádná reforma s velkým R nechystá.

Téma Tůma rozhodil mezi české ekonomy a politiky. Jedním z těch, kdo se vyjádřil, byl Vladimír Pikora. Ten konstatuje, že demografický vývoj je nepříznivý, a také varuje před tím, až „Husákovy děti“ půjdou do důchodu. „V tu chvíli budeme mít moc důchodců a málo pracujících. Dá se tedy říct, že máme minimálně 15 let čas. Na první pohled se to může zdát hodně, ale když si uvědomím, že se o nutnosti důchodové reformy mluví dvacet let…“ říká Pikora.

Anketa

Co jíte raději?

93%
7%
hlasovalo: 5887 lidí
Tvrdí, že mezi státní podporou a porodností je jistá vazba, ale prý netrvá dlouho a vede jen k tomu, že se generace urychlí. „Stát bych do porodnosti netahal. Podle mě nejvíc pomůže, pokud je systém jasně daný, často se nemění a lidé se v něm vyznají,“ míní Vladimír Pikora. Podle něj stát pomůže hlavně tím, že nebude rodičům házet klacky pod nohy a že instituce jako školky, jesle či kroužky ve školách budou opravdu fungovat. Na závěr je dobré dodat, že Vladimír Pikora má s manželkou Markétou Šichtařovou 5 dětí.

Další ekonom, Lukáš Kovanda, to bere více zeširoka. Podle něj evropský sociální stát stvořil rozsáhlou přerozdělovací mašinerii. „Od Bismarcka přes komunisty až po Špidlu s Maláčovou neustále slibuje nové a nové ‚jistoty‘. Samozřejmě za cizí peníze, případně na dluh,“ říká Kovanda a dodává, že tento model fungoval, dokud nezačaly dluhy států bobtnat. Brojí proti centrálním bankám, které srazily úrokové sazby na nulu a tak udržují v chodu neproduktivní firmy. „Zaopatřovací stát přitom stále bere lidem motivaci k plození dětí. A Špidlové a Maláčové hlásají, že řešením je ještě víc dluhu, ještě vyšší sociální dávky. Ne, není,“ odpovídá sociálním demokratům.

Fotogalerie: - Čekání na Robinsona

Po zrušené konferenci ve sněmovně se Tommy Robinso...
Po zrušené konferenci ve sněmovně se Tommy Robinso...
Jana Volfová
Jana Borkovcová
David Rath
Po zrušené konferenci ve sněmovně se Tommy Robinso...

Jiný pohled nabízí Tomáš Martínek, poslanec Pirátů z důchodové komise: „Piráti vidí velké rezervy státu v podpoře rodičovství, a to především už v době výchovy dítěte. Proto podporujeme zvýšení rodičovského příspěvku a jsme toho názoru, že by se měl navyšovat automaticky, obdobně jako se valorizují důchody. Dál je nutné větší finanční podporou zajistit dostatek míst v mateřských školách nebo dětských skupinách.“ A dodává, že k větší podpoře částečných úvazků by mohly vést například snížené odvody pro rodiče malých dětí.

Ing. Tomáš Martínek

  • Piráti
  • Tento profil není využívan. www.tomas-martinek.eu je správný
  • poslanec

A ozvala se i poslankyně Pekarová Adamová za TOP 09, taktéž členka důchodové komise. Ta konstatuje, že i dnes, v dobré ekonomické situaci, je důchodový účet v minusu. Reforma je tedy podle ní nutná, ale měly by se podle ní také tvořit podmínky přívětivé pro rodiny s dětmi. Vláda by měla dle jejího názoru zajistit dostatečnou síť služeb péče o děti a pomáhat rodičům skloubit rodinu s prací, například podporou zkrácených úvazků. Neměla by je stavět před rozhodnutí, jestli upřednostní kariéru před výchovou dětí. „K tomu ostatně směřují i návrhy, které TOP 09 předkládá ve Sněmovně, protože podporu rodičů myslíme vážně a na rozdíl od vlády nezůstáváme jen u proklamací a slibů, ale konáme,“ tvrdí poslankyně z opoziční TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Zku*vysyne! Putinova děvko! Klaus ml. cílem drsného útoku na Národní třídě

11:04 VIDEO Zku*vysyne! Putinova děvko! Klaus ml. cílem drsného útoku na Národní třídě

Na Národní třídě to jako tradičně žije. A někteří lidé pociťují, jak si jiné skupiny představují svo…