Za Dukou zůstane legitimizace SPD! Halík, Kysela ze Senátu a další hodnotili kardinálovu éru

14.05.2022 19:26 | Zprávy

Vatikán včera oznámil, že na začátku července nahradí kardinála Dominika Duku ve funkci pražského arcibiskupa předseda České biskupské konference Jan Graubner, dosavadní arcibiskup olomoucký. Jak vyplývá z názorového dotazníku osobností pro server Aktuálně.cz, někteří na dosavadní 12leté působení Duky nebudou vzpomínat příliš dobře. Spisovatelka Alena Wagnerová si postěžovala, že Duka se snažil o „autoritativně konzervativní výklad českých dějin“ vzpomínající na spojení trůnu a oltáře, a že připustil kritiku Istanbulské úmluvy. Katolický kněz Tomáš Halík má působení Duky za „varovné poučení“.

Za Dukou zůstane legitimizace SPD! Halík, Kysela ze Senátu a další hodnotili kardinálovu éru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Vatikán oznámil jméno nového pražského arcibiskupa včera. Kardinála Dominika Duku, který již před několika lety dosáhl věku 75 let, při němž obvykle církevní hodnostáři odcházejí ze svých funkcí, nahradí ve funkci od 2. července dosavadní olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner.

Zatímco se ozývají děkovné hlasy z politického spektra i od mnohých věřících, hodnotících odcházejícího Dominika Duku kladně, někteří mají na působení končícího pražského arcibiskupa dosti negativní názory.

Katolický kněz, univerzitní profesor Tomáš Halík k odchodu Duky z funkce pražského arcibiskupa pro server Aktuálně.cz zhodnotil, že „cenným dědictvím“ arcibiskupské éry kardinála Duky je varovné poučení. „Když duchovní pastýř církve zamění svěřenou úlohu za roli pragmatického politika, selže jako pastýř i jako amatérský politik. Kdo je zamilován do minulosti a vnímá selektivně ideologickýma očima, přestane rozumět jako minulosti, tak přítomnosti,“ míní Halík.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odprásknout,“ napsal o zločinném Ukrajinci. Soud. „Zabít Konečnou.“ Nevadilo. Lidé pobouřeni

15:12 „Odprásknout,“ napsal o zločinném Ukrajinci. Soud. „Zabít Konečnou.“ Nevadilo. Lidé pobouřeni

Loni v srpnu napadl ukrajinský mladík Viktor Veselovskyj o čtyři roky mladší dívku. Nejdříve po ní c…