Za problémy s OKD může podle Mládka Klausova vláda. Ta rozdala většinu akcií zadarmo a stát byl pak vydírán

06.04.2014 12:42

Především o problematice ztrátového Dolu Paskov a o tom, kdo mohl za nepodařenou privatizaci OKD, se mluvilo v dnešním diskusním pořadu Partie na televizi Prima. S moderátorem Janem Punčochářem diskutovali ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a poslanec TOP 09 František Laudát.

Za problémy s OKD může podle Mládka Klausova vláda. Ta rozdala většinu akcií zadarmo a stát byl pak vydírán
Foto: Daniela Černá
Popisek: Protest horníků v Ostravě

Mládek uvedl, že je postojem ministra financí Andreje Babiše (ANO), který je proti tomu, aby vláda poskytla výměnou za prodloužení těžby ve ztrátovém Dole Paskov více než miliardu korun, překvapen. Naději vkládá do toho, že Babiš se přijede již v úterý se situací do regionu seznámit a že pak změní názor.

Sociálnědemokratický ministr vysvětlil, že vládní peníze by přišly pouze v případě, že s takovým postupem by souhlasila  Evropská komise a že vlastník OKD do něj investuje několik miliard. Protože pokud tak neučiní, již letos na podzim nebude mít na výplaty. Státní více než miliarda by pak byla použita na výplatu odstupného horníkům v roce 2017. Mládek upozornil, že tato varianta také nemusí vyjít a „v prosinci příštího roku“ může podnik řídit správce konkursní podstaty.

Podle průzkumu je 80% občanů proti státní pomoci Dolu Paskov

Podle Mládka by zmíněná miliarda od státu na dva roky nezachránila pouze pracovní místa dvěma tisícovkám horníků z Dolu Paskov, ale také dalších šest tisíc pracovních míst, která jsou na ně navázána.

Moderátor prezentoval výsledky průzkumu agentury  SANEP pro televizi Prima, podle něhož si 80 % dotázaných myslí, že by stát soukromým firmám, tedy ani  OKD , neměl uvedeným způsobem pomáhat.

S většinovým názorem souhlasil i Laudát, který se obává precedentu. „Pak může zkrachovat jakýkoliv podnikatel, když před tím shrábnul zisky,“ poznamenal.

Na otázku, jak velkou část pracovníků Dolu Paskov tvoří cizinci, nedokázal Mládek odpovědět.  V tomto směru znal jen čísla za celé OKD, která dává práci 13 tisícům zaměstnanců. Tři tisíce z nich jsou cizinci, především Poláci a Slováci.

Laudát: Titul EHMK měla získat Ostrava

Podle moderátora přes původní sliby nedošlo k tomu, aby OKD omezilo zaměstnávání cizinců. Mládek v této souvislosti jen poněkud mlhavě zmínil, že se tento krok  pokusí prosadit.

Laudát také zmínil fakt, že Ostrava nezískala titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015, naopak uspěla Plzeň. „Lituji, že Ostrava nedostala titul EHMK, do Plzně to novou hodnotu nepřinese,“ podotkl poslanec TOP 09. V Ostravě podle něj mohl tento titul dodat městu impuls, který by pomohl celému regionu.

Klíčové řešení pro moravskoslezský region vidí Mládek v získání investic. Zmínil zároveň ale i to, že v případě horníků je jejich přizpůsobení jinému zaměstnání složité. „Horníci jsou z práce v dole dost opotřebovaní, mají mnoho chorob z povolání,“ vysvětlil s tím, že horníci také obtížně přecházejí do sektoru služeb.

Mládek se vyjádřil rovněž k trestnímu oznámení poslance a šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury na premiéra Bohuslava Sobotku za to, že údajně prodal státní podíl v OKD za příliš nízkou cenu. Podle Mládka je totiž hlavní příčinou celé lapálie s OKD to, že vláda Václava Klause zadarmo rozdala 56% akcií OKD. Nový vlastník většinového podílu v OKD pak stát začal vydírat, když odmítal vyplácet dividendy. Proto byl donucen i svůj menšinový podíl prodat.

V závěru diskuse se mluvilo i o tom, že některé velké finanční instituce klamou spotřebitele ohledně údaje o výši roční procentní sazby nákladů (RPSN). Podle Mládka byla na popud jeho ministerstva zřízena komise, která by měla stanovit jednoznačnou metodiku, jak výši RPSN spočítat.

Laudát k tomu uvedl, že způsob výpočtu RPSN vyplývá přímo ze zákona. Přiznal ale, že to se daří obcházet vymýšlením „pseudoslužeb“, na které pak úvěrové společnosti část svých nákladů napíší a opticky tak úvěr zlevňují.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…