Začala nová éra. Předválečné období. Může nastat cokoliv, pohrozil Tusk

29.03.2024 15:55 | Monitoring

Válka už není pojmem minulosti, říká polský premiér Donald Tusk. Ruská invaze na Ukrajinu podle něj zahájila před dvěma lety novou, předválečnou epochu v Evropě. Uvedl to v rozhovoru pro německý deník Die Welt.

Začala nová éra. Předválečné období. Může nastat cokoliv, pohrozil Tusk
Foto: commons.wikimedia.org/Andrzej Barabasz
Popisek: Donald Tusk

„Musíme si zvyknout na to, že začala nová éra: předválečné období. Nepřeháním. Je to jasnější každým dnem,“ uvedl Donald Tusk v rozhovoru pro německý deník Die Welt. Ví, že to zní zničujícím způsobem, zejména pro mladou generaci, ale válka je podle něj zkrátka reálný pojem. „A začalo to před více než dvěma lety. Nejznepokojivější je právě teď to, že je možný doslova jakýkoli scénář. Takovou situaci jsme tady neměli od roku 1945,“ řekl Tusk.

Připomněl, že v době, když byl poprvé premiérem, čili v letech 2007-2014, nikdo kromě představitelů pobaltských států nedbal na jeho varování, že Rusko může představovat hrozbu.

Tusk hovořil i o podzimních prezidentských volbách v USA. Upozornil, že Evropa bude muset zkrátka dělat v oblasti obrany více bez ohledu na to, zda vyhraje Donald Trump, či Joe Biden. Důvodem je podle něj to, abychom lépe využili náš potenciál, naše schopnosti a sílu. „Když budeme v obraně soběstačnější, budeme pro Spojené státy atraktivnějším partnerem,“ řekl Tusk.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Vanda Efnerová

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tusku,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetirhonza , 29.03.2024 19:11:59
ukazujete svaly, ale na dluh. Polsko již nejednou v historii zaniklo.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

17:20 Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

Herečka, bývalá politička a diplomatka Magda Vášáryová, herečka Vica Kerekes i Táňa Pauhofová patří …