Zahajujeme řízení s Maďarskem, vyhlásila Jourová. Chce použít páku

27.4.2022 8:07 odp.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová oznámila, že bylo s Maďarskem formálně zahájeno řízení kvůli údajnému porušování principů právního státu a zejména nakládání s unijními penězi. Ve výsledku poté může Komise část dotací Maďarsku odebrat.

Zahajujeme řízení s Maďarskem, vyhlásila Jourová. Chce použít páku
Foto: Repro Youtube
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Jde o první využití nového mechanismu chránícího unijní rozpočet před korupcí, střety zájmů či podvody, který byl i přes odpor Maďarska a Polska přijat v roce 2020. Evropská komise s oficiálním zahájením řízení čekala až po maďarských parlamentních volbách, ve kterých opět zvítězil Viktor Orbán.

„Vidíme zprávy auditorů, že se evropské fondy nerozdělují spravedlivým a transparentním způsobem, vidíme nedostatek opatření proti korupci,“ popisovala podle serveru Echo24.cz Jourová, proč bylo řízení zahájeno. Maďarsko prý dostalo dva měsíce na reakci, a pokud by Budapešť problémy nevyřešila, může dojít i k odebrání části dotací.

Zahájení takového bezprecedentního řízení bylo podle Jourové dáno i tím, že se Maďarsko nezapojilo do činnosti nové evropské prokuratury, která má mít na starosti právě vyšetřování korupce v rámci nakládání s evropskými fondy.

„My nemáme na Maďarsko jedinou páku, abychom jej přiměli zahájit vyšetřování a trestní řízení,“ dodala Jourová s odkazem na případy, ve kterých se Maďarsko mohlo dopustit nekalého rozdělování unijních peněz.

Řízení se má týkat výhradně nakládání s evropskými penězi, Evropská komise ovšem s Maďarskem vede i další spory a Orbánově vládě dlouhodobě vyčítá zejména snahy o státní kontrolu médií, omezování nezávislosti akademických institucí nebo práv sexuálních menšin.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

21:35 „Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

Primář z Nemocnice Sokolov Martin Straka (TOP 09) se na svém twitteru hanlivě vyjádřil na adresu pre…