Zakázky ministerstva obrany zadávají lidé z kauzy ProMoPro

10.2.2011 8:25 dop.

Bývalí pracovníci Sekce pro předsednictví ČR v Radě EU tehdejšího vicepremiéra Alexandra Vondry (ODS) dohlížejí na ministerstvu obrany na milionové zakázky.

Zakázky ministerstva obrany zadávají lidé z kauzy ProMoPro

Tito lidé měli na starost podezřelou zakázku za půl miliardy pro firmu ProMoPro. O tom, že stejní lidé působí znovu pod Vondrou na ministerstvu obrany, informuje deník Právo.

Dohled nad akvizicemi obrany

Právník František Nadymáček pracoval v rámci sekce pro předsednictví jako právník v odboru rozpočtu a veřejných zakázek. Na resortu obrany řídí Úřad dohledu nad akvizicemi. Podle jeho životopisu na webu ministerstva je „v přímé podřízenosti ministra obrany České republiky".

Úřad dohledu nad akvizicemi má na starosti civilní i vojenské zakázky od ministerstva obrany a má pravomoc učinit různá definitivní rozhodnutí, například zcela zamítnout zakázku.

„Po tři roky spolupracoval na přípravě českého předsednictví, měl na starosti právě výběrová řízení a akviziční proces. Já spoléhám na to, že mi pomůže vnést do situace a metod práce pořádek a transparenci," řekl Vondra o Nadymáčkovi.

Nadymáček byl během příprav předsednictví zástupcem ředitele odboru rozpočtu a veřejných zakázek. Měl na starosti přípravu zadávacích podmínek pro veřejné zakázky a dále přípravu smluv, organizaci zadávacích řízení a jednání s dodavateli a partnery.

Muž číslo dva, Kovařík

Druhým člověkem je Ondřej Kovařík, ředitel kabinetu ministrova prvního náměstka Jiřího Šedivého. Ten byl v sekci pro předsednictví EU zástupcem ředitele odboru logistiky a organizace. Vyjednával a zajišťoval podklady, které se zpracovávaly pro zakázky, mezi kterými byla i ta pro ProMoPro.

Kovařík se ve své funkci spolupodílí na řízení akvizic pro armádu. Sekce vyzbrojování spadající pod náměstka Šedivého je podle deníku Právo největší zadavatel resortu obrany.

A co na to další firmy?

Právo získalo vyjádření firem, které se ucházely o zakázku na audiovizuální techniku v době předsednictví.

„Rok před předsednictvím, 3. prosince 2007, jsme s kolegou Karlem Knetlem, ředitelem pronájmové divize, byli pozváni na úřad vlády k jednání. Za EU tam byl pan Didier Hespel, za ČR pak zástupce ředitele odboru logistiky a organizace Sekce pro předsednictví ČR Ondřej Kovařík," řekl Právu David Lesch ze společnosti AV Media.

Prý informovali Hespela, že používají techniku identickou s předpisy a standardy EU. Pak se prý hovořilo o výběrovém řízení, které se ovšem nekonalo.

SLEDUJEME kauzu Vondra

Související:

O předražené zakázce pro ProMoPro pochybovali i úředníci 

Zakázku pro ProMoPro šetří policie. Kvůli podezření na trestný čin 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfeTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

14:40 Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu a kandidátka na prezidentku Alena Vitásková se rozhodla…