K vlně demonstrací a násilí v Británii Žantovský nejdříve podotkl, že podle průzkumů veřejného mínění přes 50 procent Britů považuje problém migrace za největší současný britský problém. „V té konkrétní situaci sehrály velkou roli dezinformace na sociálních sítích, které pachatele vražedného útoku v Southportu na skupinu dětí označily za azylanta a za islámského radikála. A to nebyla pravda, byl to člověk narozený v Británii. Dezinformace vyvolaly bouře pravicových radikálů, které se zvrhly v násilnosti,“ doplnil Žantovský, zahraničněpolitický poradce prezidenta Petra Pavla.
Je dnes v Británii nebezpečno? „Stále bych tvrdil, že Británie není nebezpečná země. Ale jsou skutečně oblasti, čtvrtě ve velkých městech, které se nepovažují za bezpečné, kterým se Angličané, pokud můžou, spíš vyhýbají. Souvisí to s centrálním problémem, to je nezvládnutý proces migrace,“ uvedl bývalý diplomat v pořadu Interview ČT24.
„Dnes se Británie potýká s problémem nelegální migrace, s tím problémem těch člunů přes kanál La Manche. A taky s problémem objemu toho jevu. Je otázka, jestli britský společenský systém je schopen celý ten problém zvládnout,“ dodal diplomat a koordinátor nezávislé expertní komise ČOV Žantovský.
„Britská společnost je tolerantní, ale ty násilné jevy, nelegální migrace a radikální skupiny přistěhovalců, to spoustu Britů znepokojuje, narušuje to tu soudržnost a toleranci té většinové společnosti vůči těmto jevům,“ poznamenal Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská