Zaorálek sleduje dění i média v Německu a varuje: Je otázka času, než to propukne v nějaký problém

12.01.2016 17:49

Hostem dnešního vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Spolu s Karolínou Koubovou mluvil o silvestrovských událostech v Německu a jinde po Evropě a také o opatřeních, která kvůli tomu přijme Česká republika. Řeč přišla i na dnešní útok v Istanbulu.

Zaorálek sleduje dění i média v Německu a varuje: Je otázka času, než to propukne v nějaký problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

V Istanbulu dnes přišlo o život deset osob, z nichž devět pocházelo z Německa. Zaorálek to hodnotil jako „další ze série tragédií“, které se začaly odehrávat na silvestra. Doporučení na cesty do Turecka však kvůli sebevražednému útoku ministerstvo zahraničí nemění. O situaci v Istanbulu totiž již varovalo.

Zaorálek však nepředpokládá, že by dnešní útok v Istanbulu mohl jakkoliv ovlivnit jednání mezi Tureckem a Evropskou unií ohledně zvládání migrační krize.

Do Turecka podle dosavadních statistik přichází zhruba 1 000 osob denně a přes moře do Evropy již také mnoho migrantů nepluje, přesto však nejvíce lidí prochází z Turecka do Řecka pěšky. „Nicméně Turecko ještě v této chvíli zdaleka neudělalo dostatečné kroky,“ řekl Zaorálek a dodal, že by Turecko mělo spustit vízovou povinnost vůči Sýrii a také začít vydávat pracovní povolení.

„Turecké bezpečnostní síly mají dostatečné prostředky, aby s tím něco udělaly,“ vyjádřil Zaorálek své překvapení nad tím, že situace v Sýrii a Turecku je stále stejná. Že Turecko však neplní svoje povinnosti plynoucí z dohody mezi ním a EU, by se říci neodvážil.

„Je to věc i našeho dialogu a snahy ty věci urychlit,“ řekl Zaorálek s tím, že nikdo nestíhá plnit deadliny. „My bychom měli všechny věci, které v tom děláme, zrychlit.“

„V něčem se Německo činí zranitelným a potom to je situace, kdy je v sázce demokracie,“ vysvětlil své komentáře na adresu Německa Zaorálek. „Je otázka času, kdy to propukne v nějaký problém.“ Přesto se však nálada v Německu mění a je to poznat i z mediálních úvodníků a zrychlujícího se byrokratického aparátu.

„Ty takzvané hotspoty, ta místa, kde by se mělo přijímat, stále ještě nefungují,“ zmínil Zaorálek a dodal, že stále ve zkratce chybí koncept našeho řešení, které plánuje EU uplatňovat. „To není bohužel ještě skončená debata,“ uvedl a dodal, že zřejmě bude nutné přijmout „razantnější kroky“ k tomu, abychom dokázali ochránit vnější hranice EU.

Rozhodně podle něj však nehrozí, že by došlo k nějakému kvótnímu přerozdělování uprchlíků. „Ten systém prostě nefunguje.“

„Rok 2016 se může stát, že to bude klíčový problém,“ podotkl Zaorálek a připomněl, že je naprosto bezpodmínečně nutné spolupracovat. „To, co se dělo v minulém roce, bych si přál, aby se neopakovalo a abychom se navzájem více poslouchali.“

„Já se přiznám, že si nemyslím, že by teď byl čas novou vládu po několika týdnech hned soudit,“ okomentoval změny v polské vládě Zaorálek. „Já nečekám, že by Evropská komise zaujala nějaké zásadní stanovisko.“

„Mně připadá, že na všechny soudy je ještě brzo,“ vysvětlil Zaorálek a dodal, že věří polské demokracii, že si vlastní vládu ohlídá. „Nechme tu vládu vládnout, ona má nějaký politický program, dostala podporu 37 %, takže má masivní podporu v parlamentu.“

Ostré vyjádření polského vicepremiéra, že Německo nemá právo Polsko kritizovat, jelikož samo má máslo na hlavě ze druhé světové války, Zaorálek vcelku chápe, není však v současnosti namístě. Problémů má totiž Evropská unie dost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…