List ale uvádí, že podle člověka dobře obeznámeného s případem měl Bálek na starosti i skupinu, která se zabývala kauzou dvojice v Pákistánu unesených českých dívek. Právě nad tímto případem se vede spor, zda jde o pravý, či zástupný důvod Bálkova odvolání.
Vykonstruovalo se obvinění, aby jej bylo možné odvolat
„Aby jej bylo možné odvolat, vykonstruovalo se obvinění z vážného pochybení. Nezúčastnil se jedné schůzky vysokých činitelů, kde se případ unesených dívek probíral. Schůzka se konala v pátek večer a Bálek se předem řádně omluvil,“ uvedl zdroj deníku. Podle něho bylo hlavním důvodem Bálkova odvolání to, že byl známý svou nezávislostí na politických stranách.
Jiný zdroj listu řekl, že Bálek opravdu selhal, a nezúčastnil se dokonce dvou důležitých schůzek. Sám Bálek svůj odchod odmítl komentovat.
Jeho nástupce má v ČSSD dobré vazby
Jeho nástupce Ivan Jestřáb je prý současnému vedení ministerstva zahraničí názorově mnohem blíže. Podle listu byl poradcem premiéra Vladimíra Špidly a má v ČSSD dobré vazby.
Deník připomíná, že post politického ředitele ministerstva zahraničí je klíčový, protože spojuje Prahu s Bruselem a politiky s úředníky. „Má navíc na starosti i proces povolování dovozu a vývozu vojenského materiálu,“ píše list a blíže se pak věnuje osobě nového muže v této funkci.
Jestřábovo hodnocení prý neodpovídalo skutečnosti
Ivan Jestřáb byl po roce 1989 velvyslancem v Indii, Srbsku, Gruzii a Arménii. I kritici současného vedení ministerstva o Jestřábovi mluví s respektem. Prý je to starý rutinér a jeho výběr se prý nedá příliš napadnout. Přesto list dva škraloupy na Jestřábově minulosti našel. Když byl velvyslancem v Gruzii, neziskové organizace jej kritizovaly za jeho přístup k vydávání Gruzínců k trestnímu stíhání zpět do vlasti. České úřady rozhodovaly o vydání na základě Jestřábova pozitivně laděného zhodnocení stavu gruzínského vězeňství. To ale podle kritiků neodpovídalo skutečnosti.
Poslanec ODS Marek Benda zase kritizuje to, že Jestřáb je absolventem prestižního Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Tuto školu Jestřáb absolvoval v letech 1976–1981, tedy v době, kdy její studenti byli pod dohledem sovětské tajné služby KGB. „Moje zkušenost s velvyslanci, kteří absolvovali MGIMO, je spíše negativní. Mají zkušenosti, ale nedávají funkci nic navíc, jsou to přinejlepším úředníci, za zemi se neperou,“ řekl listu Benda.
Naproti tomu exministr zahraničí Karel Schwarzenberg se absolventů MGIMO zastává: „To byla výborná diplomatická škola, kde se lidé naučili řemeslo. Nikomu bych nevyčítal, že tam studoval,“ řekl.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: vam