Zástupci učitelů: Klaus byl ve školském výboru odborníkem

17.04.2019 18:40

Nezařazený poslanec Václav Klaus mladší měl zůstat ve školském výboru, protože je odborníkem na školství. Shodli se na tom senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), který je ředitelem Gymnázia Jana Keplera v Praze a členem senátního školského výboru, a mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury Veronika Valíková, které oslovila ČTK. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka působil Klaus ve výboru pozitivně i negativně, jeho dnešní odvolání z výboru respektuje.

Zástupci učitelů: Klaus byl ve školském výboru odborníkem
Foto: screen: ČT24
Popisek: Václav Klaus mladší při svém vystoupení v Poslanecké sněmovně

O odvolání Klause ze školského výboru, který vedl, rozhodla dnes Sněmovna na návrh ODS. Vedení občanských demokratů Klause v březnu vyloučilo ze strany, protože podle jejich výkonné rady „svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS“. Občanští demokraté se pak snažili prosadit výměnu Klause mladšího v čele školského výboru stranickým místopředsedou Martinem Baxou, to se jim ale před časem nepovedlo.

Dnes Sněmovna odhlasovala, že Klause ve výboru nahradí nový nominant ODS Karel Krejza. Výbor bude muset zvolit nového předsedu, přičemž předsednické křeslo školského výboru připadá podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře ODS.

Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka působil Klaus na dění ve školství pozitivně i negativně. „Za pozitivní například lze považovat jeho přístup ke změnám v ministerské vyhlášce ke konkurznímu řízení na ředitele škol. Za negativní jeho nesouhlasný postoj ke změnám financování regionálního školství bez věcných argumentů,“ řekl.

Podle senátora Růžičky (za TOP 09 a STAN) měl Klaus jako odborník ve školském výboru zůstat, i když ne v jeho čele. Připomněl, že Klaus byl v minulosti ředitelem školy a učitelem.

„Samozřejmě asi si nemůže nárokovat místo předsedy za ODS, když už členem ODS není, ale myslím si, že takoví lidé by ve školském výboru být měli,“ řekl. „I když s panem Klausem v jeho lidských názorech, i politických, skoro v ničem nesouhlasím a v pohledu na školství v mnoha věcech také ne, tak jsem přesvědčen, že to je stran školství kompetentní člověk,“ vysvětlil. Klausovo odvolání ze školského výboru, které iniciovala ODS, označil za druh pomsty.

Za Klause se postavila také mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury (SUČJL) Veronika Valíková. Uvedla, že se nebude vyjadřovat k vnitrostranickým a politickým bojům, ale Klause považuje za velmi fundovaného odborníka, který školství rozumí a váží si učitelů i jejich práce. „Pana Krejzu, který Václava Klause juniora ve školském výboru za ODS nahradil, neznáme, nevíme, na jaké škole působil a jaké jsou jeho názory na mnoho problémů, s nimiž se v současné době potýkají školy i učitelé,“ sdělila za češtináře.

Osobně Valíková považovala Klause po dlouhé době za velmi schopného předsedu sněmovního školského výboru. Podle ní se z této pozice snažil aktivně řešit například téma celoplošné inkluze, dvouletých dětí ve školkách či financování škol. „Jeho odvolání z výboru vnímám jako důsledek vnitropolitického boje v ODS, nelíbí se mi a nesouhlasím s ním. Klaus junior z ODS dobrovolně neodešel, byl vyloučen, přestože pro ni ve volbách získal mnoho (i učitelských) hlasů,“ řekla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Brutální hnus, pro který by ve slušné společnosti nemělo být místo.“ Petr Žantovský se rozčílil. Podívejte se nad kým

5:15 „Brutální hnus, pro který by ve slušné společnosti nemělo být místo.“ Petr Žantovský se rozčílil. Podívejte se nad kým

TÝDEN V MÉDIÍCH Velice nevěrohodně působilo bubnování na poplach kvůli ohrožení svobody ze strany on…