„Vzhledem k proměňující se bezpečnostní situaci ve světě by Česká republika měla vědět, kolik v případě ohrožení státu má k dispozici lidí, kteří jsou připraveni a ochotni zemi bránit, kdo má jaké zdravotní omezení, a nebo například kdo odmítá službu z důvodu výhrady svědomí. Není to o tom, že by se povinná vojenská služba měla vrátit,“ uvedl ke své myšlence poslanec Jan Bartošek pro server iRozhlas.cz.
Ministerstvo obrany se diskuzi na toto téma nebrání, ostatně již před pěti lety se pokoušelo odvody obnovit, ale marně. Podle mluvčí Jany Zechmeisterové by náklady na odvodní řízení s celým populačním ročníkem vyšly na zhruba 100 milionů korun ročně.
Pro obnovení odvodů by zvedl ruku i místopředseda výboru pro obranu Jaroslav Foldyna (ČSSD). "Podívejme se kolem sebe, podívejme se na situaci, ve které je Evropa," uvedl Foldyna s tím, že si myslí, že evidence bojeschopných mužů je v dnešní době víc než nutná. "Kdyby stát měl evidenci nějakých lidí, kteří dokážou unést zbraň, udělat pět kliků a umět taky plavat, tak by to mohla být nějaká občanská záloha, kterou by mohl stát v případě potřeby povolat,“ zmínil Foldyna, který tímto svým stanoviskem mnohé překvapil. Často totiž vystupuje po boku těch, co jdou proti NATO a aktivitám naší armády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef