Zdanění církevních restitucí: Skončí to u Ústavního soudu, shodují se komunisté a pravice

23.01.2019 15:14

Jako pošlapávání právního státu, hřích proti Ústavě a úlitbu menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD komunistům komentovali výsledek hlasování o zdanění církevních restitucí ve Sněmovně zástupci opozičních stran. Stejně jako poslanci KSČM očekávají, že spor o zdanění náhrad za nevydaný majetek skončí u Ústavního soudu. Zprávu přinesla ČTK.

Zdanění církevních restitucí: Skončí to u Ústavního soudu, shodují se komunisté a pravice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tradiční pouť ke sv. Anně na Žižkově. Připoměla události 26. července 1914, kdy byla v Rakousku-Uhersku vyhlášena mobilizace a má upozornit na potřebu smíření a porozumění mezi znepřátelenými stranami v současné době.
reklama

Opozice míní, že restituce byly součástí vyrovnání se státu s komunistickou minulostí. KSČM argumentuje rovností všech při danění jakýchkoli příjmů a nespokojeností obyvatel země s pět let starým zákonem.

„Církevní restituce nejsou ve společnosti příliš populární. To ale neznamená, že nejsou správné. Argumenty zastánců zdanění církevních restitucí při diskusi v Poslanecké sněmovně byly ostudné a nikdy by mě nenapadlo, že se něčeho podobného 30 let od pádu komunismu dočkám. Nepřistupujme na překrucování historie a na tlak KSČM,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 Miroslava Kalouska je dnešní rozhodnutí Sněmovny výsměchem principům právního státu. „Náhrady jsou vypláceny podle smluv. V těch smlouvách je článek, kde je napsáno, že se na smlouvy vztahuje daňová legislativa účinná v roce 2013, to znamená, že se to nezdaňuje. Jestliže jedna smluvní strana svévolně změnila tento článek, je to v rozporu s právním státem,“ uvedl. Ve výsledku hlasování se podle něj projevil antisemitismus, protože zdanění náhrad dopadne nejen na křesťanské církve, ale i na židovské obce. Předpokládá, že spor skončí u Ústavního soudu. Bylo by podle něj nejlepší, kdyby podání k němu daly církve jako postižení. Dodal, že náhrady byly za férovou cenu.

„Komunisté jsou evidentně vládní stranou. Všimněte si, že jsou výrazně loajálnější než druhý koaliční partner – sociální demokraté,“ podotkl Kalousek.

Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek zákon označil za špatný a za cenu, kterou koaliční vláda musela za podporu zaplatit komunistům. „Byly porušeny principy právního státu, předvídatelnost práva a právní jistota,“ řekl s tím, že si nikdo nyní nemůže být jistý majetkem. Největší křivda se podle něj týká Federace židovských obcí. „První jim majetek ukradli nacisti, pak komunisti a dnes bude opět zdaněn,“ řekl lidovecký poslanec a zdůraznil, že co bylo ukradeno, se má vracet.

Šéf sněmovního klubu STAN Jan Farský schválení návrhu KSČM na zdanění státních restitucí označil za „úlitbu komunistům“ a „ústavní hřích“, jež porušuje základy práva. „Paní ministryně financí (Alena Schillerová) tvrdila, že má analýzu církevních restitucí, ze které vyplývá, že byly o 54 miliard předražené. Když jsme o tuto analýzu požádali, zjistilo se, že žádná neexistuje a zdanění církevních restitucí je jen další výmysl, který má zamaskovat pošlapávání právního státu. Hnutí ANO je nyní u moci, opírá se o hlasy komunistů a vychází jim vstříc, o nic víc nejde,“ uvedl.

„Komunisté měli jako strana nejhorší výsledek od sametové revoluce, přesto jsme svědky toho, že se jim lépe daří, než kdykoliv v minulosti, prosazovat jejich volební program,“ uvedl jeho stranický kolega poslanec Vít Rakušan. Doplnil, že nelze vrátit životy lidí popravených komunistickým režimem a klid rodinám, které se rozpadly, ale lze vracet, co bylo ukradeno, případně poskytnout náhrady.

Zákon podle Farského Senát vrátí do Sněmovny, tam ale zřejmě bude opět prosazen a v záležitosti pak bude muset po prezidentově rozhodnutí zřejmě zakročit Ústavní soud. Ten podle poslance velmi pravděpodobně návrh označí za protiústavní.

Podle komunistů zákon zavádí rovnost subjektů, kterým stát vyplácí nějaký příjem. „Daňová sazba je jako pro každého jiného, to znamená 19 procent,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. On čeká, že návrh Sněmovně vrátí Senát, pak po rozhodnutí prezidenta předpokládá jednání u Ústavního soudu. Tvrdí, že jeho strana vychází vstříc požadavkům občanů, z nichž až 80 procent považuje zákon o církevních restitucích za nespravedlivý.

„Jsem přesvědčen o tom, že všechny příjmy mají být zdaněny. Náhrada poskytovaná pojišťovnou je také daněna, protože to je příjem,“ uvedl Filip. Současně se bránil označování komunistů za součást vládní koalice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…