Že ANO získá v eurovolbách přes třicet procent? Expert na volby se začal smát

10.05.2019 21:45

Sociolog agentury Median Daniel Prokop by proti tomu, že ANO v eurovolbách získá přes 30 procent, vsadil hodně piv. Řekl to alespoň v rozhovoru pro server Info.cz.

Že ANO získá v eurovolbách přes třicet procent? Expert na volby se začal smát
Foto: Repro ČT24
Popisek: Andrej Babiš v Událostech komentářích

To, kdo vyhraje evropské volby, bude velmi záviset na volební účasti. V případě, že by přišlo 18 procent voličů jako minule, nemuselo by vůbec být jasné, že vítězem bude hnutí ANO Andreje Babiše. Prokop v rozhovoru uvedl, že on sám očekává účast někde kolem 25 procent. „Účast může posílit fakt, že dlouho nebyly velké volby. Ale zase nevidím moc velké téma, medializace a kampaně jsou velmi slabé. Takže nelze ani vyloučit, že spadne k patnácti až dvaceti procentům,“ dodal muž, jenž s Medianem právě vytvořil model, jenž je závislý na volební účasti. 

„V dubnovém výzkumu při účasti okolo třiceti procent ANO drtivě vyhrávalo s výsledky okolo pětadvaceti procent. Při patnácti až dvacetiprocentní účasti ale jeho zisk poklesl k dvaadvaceti procentům. Takže pokud někdo tvrdí, že bude mít ANO jednatřicet procent, tak já bych si proti tomu byl ochoten vsadit hodně piv,“ uvedl. 

Původní text ZDE

Vítězství hnutí ANO sice dle něj asi nastane, ale potenciál středopravých stran je dle jeho slov vysoký. Nad dvacet procent by se mohli vyšplhat občanští demokraté i Piráti. „V takovéto konstelaci je představitelné, že hnutí ANO evropské volby nevyhraje. Předpokladem takového výsledku je ale souběh několika faktorů. Mimo jiné je to závislé také na tom, zda se Andreji Babišovi podaří svojí kampaní prolomit nízkou účast. Hnutí ANO je pořád velký favorit,“ zkonstatoval. 

Kdo by však mohl ve volbách pohořet, je ČSSD a KSČM, které oscilují blízko hranice pěti procent. „Pokud do veřejného prostoru dostanou témata, jako jsou daňové úniky nebo férová a spravedlivá Evropa, nezatracoval bych je. Přestože je to absurdní, nechaly si Babišem vzít téma dvojí kvality potravin. Levici se nedaří nastolit agendu týkající se toho, že Evropa musí stát na straně obyčejných lidí proti korporacím. Zároveň ale platí, že KSČM i ČSSD v evropských volbách klesaly asi tak na tři čtvrtiny zisků z voleb sněmovních. Což odpovídá zisku někde nad pěti procenty,“ podotkl k tomu Prokop.

Závěrem se pak Prokop vyjádřil také k SPD a Tomiu Okamurovi. Podle něj výsledky hnutí nejvíce kolísají dle šetření jednotlivých agentur. „Nám s Medianem vycházejí někde okolo devíti procent. Jádro voličů už mají, navíc je angažované. Ale zda budou mít šest, nebo deset procent, je otázka,“ uzavřel Prokop. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakousko: Mrazivé vysvětlení pádu vlády. A temný odhad, co nás všechny teď čeká

10:25 Rakousko: Mrazivé vysvětlení pádu vlády. A temný odhad, co nás všechny teď čeká

Video s Heinzem-Christianem Strachem dokázalo v krátké době převrátit celou rakouskou politickou scé…