Že státní zástupce náhle změnil právní názor v kauze Čapí hnízdo? Je to prý zcela jinak

04.09.2019 20:01

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podle Hospodářských novin připouštěl zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo už v květnu 2018. Tehdy prohlásil, že pokud policie nedoloží důkazy pro některá svá tvrzení, může k tomu dojít. V případě Šarochova nedávného návrhu na zastavení trestního stíhání tak nemusí jít o náhlou změnu názoru, jak je v některých kruzích prezentováno.

Že státní zástupce náhle změnil právní názor v kauze Čapí hnízdo? Je to prý zcela jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Farma Čapí hnízdo

Šaroch již v květnu loňského roku pro nedostatek důkazů zprostil trestního stíhání čtyři lidi, mezi nimi i Jaroslava Faltýnka, s tím, že nelze prokázat jejich podíl na trestném činu. Z dokumentu, který Hospodářské noviny citují, je zřejmé, že ani u ostatních obviněných nemá Šaroch dostatek důkazů.

„Nelze však ani vyloučit, že později bude odůvodněné zastavení trestního stíhání všech jmenovaných obviněných, nebo třeba jen některého z nich, neopatří-li policejní orgán důkazy, kterými by svá tvrzení uvedená v napadeném usnesení podpořil,“ napsal Šaroch. O jaké důkazy mělo jít, zatím není jasné. K věci se nevyjádřil ani Šaroch, který s médii nekomunikuje, ani policie nebo advokát obžalovaných Michal Bartončík.

Podle Jany Mayerové, která byla při podpisu dotací na farmu Čapí hnízdo v roce 2008 a je v případu také obviněná, byl nedostatek důkazů znám již dříve. „Státní zástupce názor nezměnil, jak se píše. Jen rozhodl v návaznosti na svoje předchozí rozhodnutí, kde uvedl, že pokud nebudou doloženy další důkazy, trestní stíhání zastaví,“ řekla Mayerová.

Šarochův návrh na zastavení trestního stíhání teď bude posuzovat vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím. Šarochovo rozhodnutí může potvrdit, nebo zvrátit, očekává se, že celý proces bude trvat několik měsíců.

Trestní stíhání bylo zahájeno v říjnu 2017, kdy bylo z dotačního podvodu obviněno jedenáct lidí včetně premiéra Babiše, jeho ženy Moniky nebo švagra Martina Herodese. Obvinění se měli podle spisu dopustit podvodu za účelem získání evropské dotace v letech 2007 až 2013. Babiš měl tehdy předat farmu rodinným příslušníkům, čímž ji vyvázal z holdingu Agrofert, a farma tak měla nárok na dotace pro malé a střední podniky. Posléze byla farma do holdingu navrácena, aby byla předána do svěřenského fondu v roce 2017 kvůli možnému střetu zájmů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

21:02 Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…