Zeman, Klaus, Okamura, Konvička, Robejšek a další. Exvelvyslanec Kolář dal Bakalovým novinám jména "Putinových užitečných idiotů"

10.01.2016 11:18

Někdejší velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA, ale i v Rusku Petr Kolář se obává toho, že Německo nezvládne migrační krizi a začnou kvůli tomu bujet údajně nahnědlá hnutí. V rozhovoru pro Hospodářské noviny dále uvedl, že Rusko není ani v Sýrii náš spojenec, protože prý Vladimir Putin stojí o spojenectví se Západem pouze kvůli vítězství nad Islámským státem. A sankce vůči Ruské federaci jsou podle něho důležité především pro Západ, který jimi dokazuje, že si nenechá vše líbit.

Zeman, Klaus, Okamura, Konvička, Robejšek a další. Exvelvyslanec Kolář dal Bakalovým novinám jména "Putinových užitečných idiotů"
Foto: MZV
Popisek: Diplomat Petr Kolář

„Hlavní hodnotou sankcí je nebývalá míra jednoty EU, která je schopna sankce držet a prodlužovat. Za to jsem prezidentu Putinovi vděčný,“ prozradil Kolář v rozhovoru s Jindřichem Šídlem, ale zároveň připustil, že právě západní sankce sdružují dohromady i Rusko ke svému prezidentovi. „Každý svého štěstí strůjcem. My nemůžeme řešit vnitřní problém Ruska, to ať si vyřeší Rusové. Bohužel místo svého Konrada Adenauera mají zatím Putina,“ řekl s tím, že pokud Rusové věří, že jim je s Putinem lépe, tak ať ho volí.

Sankce vůči Rusku podle něho mají trvat tak dlouho, jak dlouho bude třeba a jak dlouho je dokážeme udržet. „Nebudou hlavním hybatelem dění. Jsou důležité proto, abychom ukázali, že si nenecháme všechno líbit,“ je přesvědčen český diplomat, který působil i v Rusku. „Putin nás dlouho testoval a zkoušel, co mu projde. Podařilo se mu to ještě v Gruzii, ale na Ukrajině se mu to už nezdaří. Co bude po Putinovi, nedokážu říct,“ dodal a podotkl, že musíme vycházet z toho, že Rusko by mohlo být naším partnerem, ale jen pokud bude srozumitelné, předvídatelné a spolehlivé.

Dohoda proti IS je jako kdysi protihitlerovská aliance

„Je to v zájmu naší vlastní sebezáchovy, stanovit nějakou hranici, přes kterou ho (Putina, pozn. red.) nepustíme. A on se ji pokusil překročit,“ uvedl dále k ruskému prezidentovi Kolář, podle kterého je současná Ukrajina klíčem k Rusku. „Pokud se z Ukrajiny stane normální funkční, demokratický a časem i prosperující stát, nebude to také návod pro Rusy?“ vyřkl Kolář v rozhovoru řečnickou otázku.

„Rusko není náš spojenec. Sleduje v Sýrii jiné cíle než my. Ale máme s Ruskem jednoho společného nepřítele. Putin použil, tuším někdy v září 2015, příměr protihitlerovské koalice,“ řekl dále na adresu světové velmoci diplomat, podle kterého, jelikož už má Rusko zkušenosti s islámským terorismem, jsou tedy i Putinovým zájmem spojenectví se Západem a vojenská porážka islamistů. „V tom můžeme s Rusy spolupracovat. Stejně jako si jisté parametry spolupráce dokázali domluvit lidé jako Stalin, Churchill a Truman,“ vrátil se Kolář v rozhovoru o několik desítek let zpátky.

Pozor na užitečné idioty v ruské propagaci

Podle něj je česká vláda v rámci EU a NATO v otázce Ruska solidním partnerem. „Se srozumitelností a jednotou je to horší,“ přiznal však v rozhovoru Kolář a pustil se do prezidenta Zemana, který se podle něho stal nástrojem ruské propagandy. „Česká republika je ale parlamentní demokracií, není to prezidentský systém. Ani přímá volba na tom nic nezměnila,“ podotkl Kolář, podle kterého by měl prezident plnit zadání vlády. „Může zahraniční politiku ovlivňovat. To ovlivňuje, jak jsme vnímáni v zahraničí, a taky debatu o Rusku v téhle zemi,“ poznamenal dále diplomat a aktivista ve sdružení Iniciativy pro evropské hodnoty zemi, jejíž údajnou agendou je podpora principů liberální demokracie ve střední Evropě.

Následně se Kolář pustil i do podle jeho názorů tzv. Putinových užitečných idiotů, kteří prý šíří ruskou propagandu, i když to údajně možná často ani netuší. „Je to zvláštní směsice lidí, najdeme tam současného i bývalého prezidenta, pana Konvičku, Echtčecha Okamuru, doktora Robejška a mnoho dalších více či méně sofistikovaných alarmistů, kvazivlastenců a pseudoochránců evropské kultury a křesťanských hodnot,“ uvedl dále Kolář v rozhovoru.

  • Celý rozhovor s diplomatem Petrem Kolářem si můžete přečíst ZDE

Vyjádřil se také k migrační krizi. Premiér Sobotka a vláda k ní podle něj přistupují v zásadě dobře, ale problémy prý dělá opět Zeman a spol. „Moje noční můra je, že to Německo nezvládne, že to Merkelová neustojí, že začnou bujet xenofobní a nahnědlá hnutí a že se imunitní reakce organismu převrátí do sebedestrukce. Bohužel už víme, kam se tak civilizovaná a kulturní země může dostat,“ vyjádřil také Kolář své obavy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…