Zeman má rozhodnout o první milosti. Zatím prý neví, kdy to udělá

08.01.2014 13:20

Prezident Miloš Zeman se bude zabývat prvním případem udělení milosti z humanitárních důvodů. Stalo se tak poté, co agendu udělování milosti ve velké většině přesunul na Ministerstvo spravedlnosti, po vzoru prvního českého prezidenta Václava Havla. Havlův nástupce Klaus agendu milostí řešil sám a svého nástupce Miloše Zemana zkritizoval za to, že se této práce opět vzdal.

Zeman má rozhodnout o první milosti. Zatím prý neví, kdy to udělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

"Mohu potvrdit, že pan prezident tuto žádost od Ministerstva spravedlnosti obdržel," sdělil Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dodal však také, že v tuto chvíli není jasné, kdy o udělení či neudělení milosti rozhodne. Miloš Zeman již na počátku své prezidentské dráhy oznámil, že se vzdá udělování milostí, s výjimkou případů z humanitárních důvodů. Koncem roku 2013 pak Hrad tuto agendu přesunul na Ministerstvo spravedlnosti. To v první vlně řeší hned pět stovek případů.

V případu, který se teď Zemanovi dostal na stůl, doporučila ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová milost udělit, protože žadatel je těžce nemocen. Zatímco prezident Václav Klaus agendu milosti vyřizoval sám se svými spolupracovníky, Zeman se této kompetence vzdal po vzoru prvního českého prezidenta Václava Havla, který tuto práci také přesunul na Ministerstvo spravedlnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …