Zemřel Havlův kancléř a exministr Luboš Dobrovský. Rusko je agresor, ne partner, varoval

30.01.2020 16:13

Ve věku 87 let dnes v Praze zemřel někdejší novinář, disident, exministr obrany, mluvčí Občanského fóra, kancléř prezidenta Václava Havla a velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský. ČTK o jeho úmrtí informoval ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Zemřel Havlův kancléř a exministr Luboš Dobrovský. Rusko je agresor, ne partner, varoval
Foto: Screen ČT24
Popisek: Luboš Dobrovský debatuje s Tomášem Klvaňou

Dobrovský se narodil 3. února 1932 v Kolíně. V roce 2002 obdržel z rukou prezidenta Havla Řád Tomáše Garrigua Masaryka, byl i nositelem řady dalších ocenění. V jeho životě se odrazily dějiny druhé poloviny 20. století.

Kancléřem exprezidenta Václava Havla byl Dobrovský v letech 1992 až 1996. Do roku 2000 byl pak českým velvyslancem v Ruské federaci. 

Zemřel Luboš Dobrovský (1932–2020), novinář, disident a politik, překladatel z ruštiny a polštiny, v letech 1990–1992 československý ministr obrany, později kancléř prezidenta Václava Havla. pic.twitter.com/wfkQDLDrQU

— KnihovnaVáclavaHavla (@KnihovnaVH) January 30, 2020

Dobrovský jako bývalý velvyslanec v Rusku často komentoval především záležitosti týkající se této země. Vytížen byl zejména v časech ukrajinské války v roce 2014. Vyjadřoval se též k hrozbě „nenávisti“ v české společnosti, zejména v souvislosti s běženeckou krizí.

V roce 2018 odmítl převzít Cenu Bezpečnostní rady státu od premiéra Andreje Babiše.

Otec Dobrovského zahynul v koncentračním táboře a on sám koncem 50. let nastoupil do rozhlasu, kde do začátku normalizace působil jako komentátor a zahraniční zpravodaj. Po vyhození v roce 1969 pracoval jako skladník, čistič oken a topič. Signatář Charty 77 také redigoval samizdatové publikace.

V roce 1989 se stal mluvčím Občanského fóra, později nastoupil na ministerstvo zahraničí, od října 1990 do července 1992 byl ministrem obrany rozpadajícího se Československa.

Termín pohřbu podle Michaela Žantovského oznámí rodina.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hlavní starost ministra Stanjury... Ekonom vysvětluje řezání do důchodů

21:20 Hlavní starost ministra Stanjury... Ekonom vysvětluje řezání do důchodů

ODS myslí na ratingové agentury, lidovci na své venkovské voliče. Takto se podle ekonoma Lukáše Kova…