Znalec Německa Kechlibar varuje, že Turci mohou výrazně ovlivnit volby v této zemi. A přidává příběh z tzv. no-go zóny, kde měl muslim dostat pokutu

30.08.2017 15:48

Matematik Marian Kechlibar sepsal na svém webu Kechlibar.net další ze svých obsáhlých komentářů. Tentokrát k volbám v Německu, resp. k tomu, jak turecký prezident Recep Erdogan zasahuje do voleb v Německu. Turci se podle všeho pokusí Německo změnit.

Znalec Německa Kechlibar varuje, že Turci mohou výrazně ovlivnit volby v této zemi. A přidává příběh z tzv. no-go zóny, kde měl muslim dostat pokutu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.

Po druhé světové válce si Němci prožili hospodářský zázrak. Alespoň v kapitalistické západní polovině země. Ekonomický úspěch dosáhl takových rozměrů, že místním podnikům už scházely pracovní síly. Proto došlo na zapojení pracovníků z dalších zemí, ze Španělska, z Francie a později i z Polska. Tito pracovníci do německé společnosti vesměs zapadli. Už tím, že se oženili s Němkami. Jenže do Německa přicházeli i pracovníci z Turecka a ti zdaleka tak dobře nezapadli. Nebrali si Němky a místo toho si vozili manželky z Turecka.

Tohle chování vedlo mimo jiné k tomu, že v řadě německých měst dnes existují silné turecké komunity, které příliš nezapadly do většinové společnosti. A jak ukazuje příklad průmyslového města Duisburg, tyto komunity dál sílí.

„Už v roce 2013 chodilo do duisburských škol více malých muslimů nežli malých katolíků a protestantů (ne však v součtu). Z toho můžeme usoudit, že turecká komunita v Duisburgu je už teď dost velká a její podíl na obyvatelstvu města bude v následujících letech ještě růst,“ píše Kechlibar.

A Turci se rozhodli, že v nadcházejích komunálních volbách postaví vlastního starostu. Vedla k tomu zdánlivě banální příhoda. V roce 2012 měl jeden z Turků dostat pokutu za to, že parkoval, kde neměl.

„Hříšník ovšem patřil k turecké komunitě a v ní se stává, že dostane-li se někdo do kontaktu se státními orgány, začnou mu přicházet „na pomoc“ různí příbuzní a sousedi. Tak se stalo i tentokrát. Jeden, dva, tři … dvacet … sto … nakonec jich bylo dvě stě padesát. Původně banální pokus o udělení blokové pokuty ve výši 10 eur přerostl v pouliční srocení, které musely krotit policejní posily v počtu 50 lidí. Inu, nové Německo. Musím přiznat, že už mě to přestalo překvapovat,“ píše k tomu Kechlibar. Takhle nějak si prý autor představuje tzv. no-go zónu.

A právě tahle událost vedla k tomu, že se Turci rozhodli vzít politický život do svých rukou a postavit vlastního kandidáta na starostu. Jmenuje se Yaşar Durmuş a podle Kechlibara je to docela křikloun.

„Yaşar Durmuş tvrdí, že je místním kandidátem a nemá nic společného s tureckou vládou. Můžeme tomu věřit, nebo nemusíme. Po pravdě řečeno, mně osobně jeho ‚nezávislá iniciativa‘ smrdí Ankarou na sto honů,“ pokračuje autor v popisu.

Připomíná, že Turecko vysílá do německých mešit doma školené imámy, kteří pak v nové zemi vedou věřící k tomu, aby udržovali vazby na „starou vlast“. Kandidatura muže z turecké komunity se prý jen těžko děje bez vědomí těchto imámů.

„Jestliže ještě před týdnem jsem měl určité pochybnosti o tom, zda Yaşar Durmuş rozjel svoji politickou iniciativu na popud z Ankary, přešly mě pochybnosti po vystoupení tureckého prezidenta Erdogana, který promluvil k německým Turkům. „Nevolte nepřátele Turecka!“ sdělil jim a konkrétně nějaké ty nepřátele vyjmenoval: CDU (tedy strana kancléřky Angely Merkelové), SPD (sociální demokraté, mnohaletí favorité tureckých hlasujících) a Zelené (nejmultikulturnější strana Německa). Pro dobrotu na žebrotu, že?“ pokládá řečnickou otázku.

Takovýhle apel může mít vliv i na celostátní parlamentní volby, které přijdou za pár týdnů. Pokud němečtí Turci uposlechnou Erdogana, utrpí tím zejména německá sociální demokracie, která v minulosti z této komunity získala nejeden hlas. Sociální demokraté tak dnes podle Kechlibara řeší dilema. Buď si naštvou Erdogana, a tím i své turecké voliče, nebo budou německé Turky chlácholit, a tím si naštvou Němce.

Kechlibar má za to, že je to vskutku složitý problém, ze kterého by se měli poučit i čeští Zelení nebo ČSSD. Měli by prý pochopit, že spoléhat se na imigranty, kteří vám možná dají hlas, může být cestou do pekel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

9:49 Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

Osm let práce Andreje Babiše v číslech. Ta má premiér rád, protože se nedají okecat. Na svém faceboo…