Koncem roku by v České televizi mělo dojít na padání hlav. Alespoň tak se dá chápat vyjádření generálního ředitele Petra Dvořáka v kauze kritického podnětu 23 lidí z redakce zpravodajství ČT. „Hodlám rozhodnout o zásadních systémových a případně i personálních opatřeních, která zamezí tomu, aby se podobné věci do budoucna stávaly,“ vyslal Petr Dvořák varovný vzkaz těm, kteří mohli zavinit, že vysílání veřejnoprávní televize bylo neobjektivní a nevyvážené, jak se tvrdí v dopise Radě ČT.
Tu požádalo 23 moderátorů, redaktorů a editorů, aby posoudila, zda některé zásahy do vysílání ze strany vedení redakce zpravodajství jsou v souladu s povinnostmi televize veřejné služby. Žádali i o posouzení, zda je v souladu s etikou a principem nezávislosti televize veřejné služby skutečnost, kdy generální ředitel ČT osobně zjišťuje, jaké názory na práci moderátorů zpravodajství mají politici. Z podepsaných stěžovatelů souhlasili se zveřejněním svého jména jen moderátorka Daniela Drtinová a tehdy ještě člen vedení redakce zpravodajství a zároveň i vedení televizních odborů Adam Komers.
Za křivá obvinění budou padat tresty
Naopak v případě, že se ukáže neoprávněnost kritiky, chce generální ředitel Petr Dvořák potrestat ty, kteří křivými obviněními poškozují pověst zpravodajství i celé České televize jako instituce. Na koho dopadne Dvořákův hněv se ukáže po 11. prosinci. Právě do tohoto termínu chce mít generální ředitel posudek od panelu odborníků, kteří budou mít k dispozici jak samotný kritický podnět adresovaný Radě ČT, tak i vyjádření, jež ke všem bodům poskytl ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Paralelně se kritickým podnětem bude zabývat i Etický panel ČT a interní audit ČT.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník