Zuckerberg se kaje: Cenzura za covidu. Tlak od estabilishmentu, desítky milionů smazaných příspěvků

10.06.2023 21:00

Generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg se vyjádřil k problematice dezinformací během pandemie koronaviru. Vědecký establishment v průběhu pandemie žádal o cenzuru příspěvků týkajících se pandemie COVID-19. Zakladatel Facebooku uznal, že byla chyba cenzurovat tyto skeptičtější názory, které se později ukázaly být pravdivějšími. Už v roce 2021 přiznal, že Facebook odstranil okolo 18 milionů příspěvků obsahujících údajné dezinformace. I toto podkopalo důvěryhodnost sociální sítě u veřejnosti.

Zuckerberg se kaje: Cenzura za covidu. Tlak od estabilishmentu, desítky milionů smazaných příspěvků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Facebook, ilustrační foto

V nedávném rozhovoru v podcastu Lex Friedman Podcast Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, která je mateřskou společností Facebooku a Instagramu, promluvil o cenzuře, která probíhala na Facebooku v dobách covidu, informoval o tom zpravodajský server Fox News i server Shockya.

„Vezměte si některé věci kolem covidu na začátku pandemie, kdy zde byly skutečné zdravotní důsledky nemoci, ale kdy nebyl čas skutečně prověřit spoustu vědeckých předpokladů,“ řekl Zuckerberg

Chybou dle něj bylo, že establishment cenzuroval skeptičtější názory, které se vlastně později ukázaly být více pravdivé. „Bohužel si myslím, že establishment v této věci pochyboval o řadě faktů, a tak žádal o cenzuru spousty věcí, které se zpětně ukázaly jako pravdivější nebo diskutabilnější,“ prohlásil zakladatel Facebooku. Domnívá se také, že tyto požadavky na cenzuru poškodily důvěryhodnost Facebooku u veřejnosti. „Opravdu to podkopává důvěru,“ dodal.

V průběhu pandemie COVID-19 v roce 2021 Zuckerberg v rozhovoru na CBS přiznal, že Facebooku odstranil přes 18 milionů příspěvků, které obsahovaly údajné dezinformace o covidu. Tehdy se řídil slovy: „Pokud na platformě vidíme škodlivé informace, pak je smažeme“. Byl si však vědom toho, že systém pro boj s dezinformacemi není na platformě dokonalý. „Odchytíme všechno? Samozřejmě, že děláme chyby, a jsou oblasti, kde se musíme zlepšit. Ale je to nejlepší číslo (18 milionů), které máme, pokud jde o to, co jsme viděli a naše systémy byly schopny detekovat,“ vysvětlil a uznal složitost identifikace dezinformací a jejich řízení na sociálních sítích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …