Tento týden jste napsal blogový článek o Romech (pod názvem „Romové potřebují práci, ne dávky!“). Osobně vás nevnímám jako politika, mezi jehož hlavními tématy rozhovorů pro česká média je právě romská problematika…
Romské problematice se věnuji přes dvacet let, velmi často se vyjadřuji například na romském serveru Romea. Jsem i poměrně častým hostem různých akcí a diskuzí s Romy. Například na začátku volebního období jsem byl jediný z České republiky, kdo vystoupil na romské demonstraci v Bruselu. Tématu se věnuji, ale v České republice většinu novinářů toto téma nezajímá. Já nyní v dalším období chci být daleko otevřenější a budu ukazovat některé věci, které třeba řešíme s různými romskými institucemi a Romy, kteří jsou členy KDU-ČSL.
Myslíme si, že příklady dobré praxe můžou nekonfliktním způsobem napovědět, kam může romská problematika dál směřovat. A být schopni na problémy, které se ve společnosti jeví jako aktuální, reagovat.
Můj dojem pramení možná z toho, že vy jste z Vysočiny, já působím v Ústeckém kraji s největším počtem vyloučených lokalit. Řada politiků, nejen severočeských, se zde k otázce Romů vyjadřují halasným způsobem, účastní se demonstrací, jsou často vidět v daném regionálním místě. Vy jako europoslanec se na to díváte „z nadhledu“. Je to podle vás lepší než být přímo ve vřavě?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš