Detaily oba prezidenti ladili telefonicky na žádost z Kyjeva. Podle informací z druhé strany, tedy 11. vchodu kremelské administrativy, by se mělo milánské setkání konat podle vyzkoušeného formátu z Normandie. To by tedy znamenalo spoluúčast i nejvyšších představitelů Francie a SRN, Hollanda a Merkelové, která čerstvě odmítla osobní schůzku s Putinem, nejen v Miláně, jako bezúčelnou.
Jasná jsou také témata schůzky. Za Ukrajinu požadavek úplného stažení ruských vojsk z Donbasu. A nejen proto Putinův poradce Dmitrij Ušakov tuší, že nepůjde o jednoduchá jednání. Naznačuje totiž, že nebudou tak docela fair, protože se s jeho šéfem v EU nikdo nekamarádí a s ukrajinským prezidentem všichni.
Ministr zahraničí Sergej Lavrov ale předjímá body pro Putina, který trpělivě a znovu evropským politikům vysvětlí, jak Rusko vlastně Ukrajině pomáhá dohodnout se s povstalci.
Rusko vůbec avizuje velkou chuť jednat a mluvit se všemi, a dokonce i resetovat vztahy s USA, pokud ovšem zruší sankce.
V prodloužení podmínečného usmíření podle premiéra Medveděva ministr zahraničí Lavrov mluví o Evropě jako přirozeném, a dokonce strategickém partnerovi. Pokud Evropa nepochopí, resp. její jednotliví politici, oč se Moskva snaží a v Miláně se bude snažit o to víc, pak Lavrov hrozí novým kolem geopolitického soupeření.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas