Eva Hahnová: O aktualitě „Ideálů humanitních"

28.09.2015 22:00 | Zprávy

V evropských společnostech se v současné krizi rozevřela propast mezi zastánci dvou různých tradic:

Eva Hahnová: O aktualitě „Ideálů humanitních"
Foto: Archiv
Popisek: Tomáš Garrigue Masaryk

Jedni pohlížejí na přicházející kolony uprchlíků z perspektivy humanistických ideálů, pomáhají jim v těžké situaci a angažují se ve prospěch řešení daných problémů způsobem, který zohledňuje jak potřebu zajistit společenský pořádek, tak i důstojnost postižených. Druzí mluví méně o postižených a více o vlastním strachu z neznámého, o ohrožení evropské kultury a o islámu jako a priori pochybenému náboženství. Obě strany navazují na výrazně rozdílné, ale dobře známé tradice politického myšlení.

První tradici propagovali v české společnosti masarykovci, zatímco druhá se neslavně proslavila v různých dobách módními opovržlivými a mnohdy až nenávistnými postoji vůči Židům, Němcům či Rusům, Slovákům nebo Romům, které se jako vejce vejci podobají dnes zaznívajícím výrokům o muslimech či přicházejících uprchlících.

První tradici objasnil v roce 1901 Tomáš G. Masaryk. Následující ukázka z jeho díla Ideály humanitní je příspěvkem k vyjasňování dnešních kontroverzí.

„Moderní člověk má kouzelné heslo »humanita« - »člověctví« - »člověčenství«, kterýmžto heslem vystihuje všecky své tužby asi tak, jako člověk středověký všecky své tužby vyjadřoval slovem křesťan. Tento ideál humanitní, člověctví, jest základem všech tužeb novodobých a zejména také národnostních, jak už víme z Kollárova výroku: »A vždy, voláš-li: Slovan! nechť se ti ozve člověk!«

Od renaissance a reformace počínajíc ustaluje se nový tento ethický a sociální ideál vedle křesťanského; ideál ten stává se záhy protikřesťanským a nadkřesťanským: člověk – idea humanitní, humanitism.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Proč a na čem přesně nenašla tato vláda shodu ohledně RUD?

A nemyslíte, že jste jako STAN pro změnu mohli udělat víc? Proč jste víc netlačili na férové nastavení? To že teď podepisujete ústavní stížnost je podle mě jen potvrzení vašeho selhání. Co mi na to řeknete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Kobza: Europodvod

11:41 Jiří Kobza: Europodvod

Přiznejme si konečně, že jsme naletěli. Sice společně s ostatními státy, ale naletěli.