Exministr a poradce prezidenta Zdeněk Žák: Co se to zase děje kolem mýtného tendru?

21.12.2016 12:06

Navzdory svátečnímu období konce roku tuzemské dopravní kuloáry zlověstně klokotají. Ministerstvo dopravy totiž intenzívně maká na přípravě velkého mýtného tendru, který má řešit výběr kamionových poplatků od roku 2020. Nelze než držet palce.

Exministr a poradce prezidenta Zdeněk Žák: Co se to zase děje kolem mýtného tendru?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák.

Otázkou ale je, jak odolá obrovským tlakům, které provází už jednotlivé kroky směřující k samotnému letnímu vyhlášení výběrového řízení. Ministr Ťok si najal poradce z Deloitte a CGI, kteří ho mají provést celou přípravou, aktuálně však pracují na studii, která má vládě poradit, zda se vyplatí rozšířit mýtné do regionů. Zdánlivě nevinná otázka, která ale může být trojským koněm Sobotkových sociálních demokratů do resortu Babišova ANO.   

Rozšířit nebo nerozšířit…

…to je oč tu běží. Bez ohledu na to, že na ministerstvu dopravy mají z minulosti plné šuplíky analýz, které rozšiřování mýta ekonomicky zpochybňují, začaly éterem létat nejrůznější počty kilometrů silnic nižších tříd. Nejprve koaliční „experti“ vedení satelitním socialistou Birkem naprosto nepochopitelně prosadili zadání, že mýto se má rozšířit o 850 až 3000 kilometrů. Od stolu si pánové jako ve Sportce tipli nějaká čísla, a dopředu se pokusili svázat ruce najatým poradcům. Mimo zraky veřejnosti, bez veřejné kontroly či bez odborné diskuse zainteresovaných, komedie pokračuje. Kuloáry už slyšely, že TO vychází na zpoplatnění všech „jedniček“, pak že nejvýhodnější bude zůstat u stávajících dálnic a nerozšiřovat. Najednou zvrat, že by se mohlo zpoplatnit aspoň tři sta kilometrů, pak že tisíc bude vypadat víc vyváženěji, Kapsch to prý odstaví a SkyToll se zaraduje…Jak si s tím poradci poradí?

Deloitte se jistě snaží napravit chyby z tendru roku 2006, s nimiž je někdy spojován, ale zároveň musí naslouchat i nevysloveným přáním vládnoucích stran. Druhý poradce CGI skrývající se v pozadí se prý zase snaží zalíbit Slovákům, kteří budou prý brzy hledat nového mýtného auditora.  

A za všechny zmatky může hloupá větička o technologicky neutrálním tendru. Česko je opět unikátní zemí, kde není důležitý zájem daňových poplatníků, ale to, aby se mohly radovat dodavatelské mýtné firmy a hlavně, aby se některá z nich necítila ukřivděná. Sousední Rakousko se s tím nemazalo. Máme mikrovlnný systém? Je funkční a spolehlivý? Tak si ho samozřejmě ponecháme a vysoutěžíme si jen nového provozovatele. Efektivní, rychlé a úsporné pro stát. Je veřejným tajemstvím, že sociální demokraté s lidovci dělají všechno proto, aby se vypsal velký tendr. Bude se totiž stavět, implementovat, rozšiřovat, zasmluvňovat...a hlavně zbytečně utrácet peníze státu. Ale co, volby jistě vyčerpají stranické poklady.

Ministr Ťok prosadil svoje řešení pokračování mýta koaličním partnerům navzdory a ukazuje se, že to byla nejlepší ze špatných variant. Neměl by ale polevit v pozornosti a nenechat si od vládních kolegů manipulovat budoucí tendr. Hnutí ANO by mělo zůstat u svých předvolebních slibů, ochránit podnikatele v regionech před další daní maskovanou jako mýto a odmítnout rozšiřování. Nehledět na zájmy všech těch SkyTollů nebo Kapschů a vypsat tendr opravdu výhodně pro stát, jako by spravovali vlastní firmu.

Kdo se přihlásí…

Ještě jedna aktuální poznámka k připravovanému tendru. Ministerstvo se rozhodlo oslovit všemožné zájemce o mýtný tendr a svolat je na pracovní seminář plánovaný na 16. prosince, na němž chtělo slyšet jejich představy o budoucnosti mýta po roce 2020. Není to úplně standardní nástroj, ale budiž, v Polsku něco podobného rovněž uspořádali. Všichni jsme se těšili, i přes šibeniční termín a předvánoční období, na zajímavé přístupy a nadšené prezentace zájemců z celé Evropy. K překvapení však ministerstvo seminář zrušilo pro NEZÁJEM firem, přihlásili se jen Kapsch a Xerox. Kam se poděly další firmy? Kde je SkyToll, který už měsíce vykřikuje, jak je připraven nabídnout Česku mýtný ráj? Přihlásí se v létě do tendru vůbec někdo?   

Zdeněk Žák,
poradce prezidenta republiky pro dopravu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Inferiorní výjimka, která je pravidlem

20:04 Vladimír Pelc: Inferiorní výjimka, která je pravidlem

Špičky ODS se postavily za starostu Řeporyjí Pavla Novotného. Ten chce postavit pomník vlasovcům, k…