Ivan Přikryl: Čekání na zázrak. Pokud na něj věříte, buďte v klidu, za čtyři roky jej zopakují

14.08.2021 18:51 | Zprávy

Jak se blíží volby, nastává čas slibů. Již mnohokrát se tato situace opakuje ale politici nemají paměť. Sliby neplní, již notoricky. Po volbách řeknou: „Čo bolo, to bolo, terazky je ... tady a teď“.

Ivan Přikryl: Čekání na zázrak. Pokud na něj věříte, buďte v klidu, za čtyři roky jej zopakují
Foto: ivanprikryl.cz
Popisek: Ivan Přikryl

Slogan jedné strany či hnutí „sdílejte, než to smažou“ je dobrý marketingový tah, ale lepší by byl výklad „uvěřte, dokud slibuji, pak to smažu sám“. Ale to jen na úvod, protože jde o vážnou věc.

Jde o bydlení, možnost získat, koupit, najmout, užívat zaplatit, prostě žít.

Ostatně svět je plný příkladů, zkušeností, paradoxů i modelů, ze kterých se můžeme poučit. Špatný byl již základ transformace. Tradiční konzervativní pohledy v České republice vizí ODS v devadesátých letech, kde stručnou koncepci v bydlení napsal prof. Robert Holman zněl stručně. Privatizace, trh, vlastnictví, S jednou výjimkou, a to byla regulace nájemného, tu pan profesor Klaus odmítal s poukazem na seniory a maminku na Vinohradech.

Výsledkem bylo uspokojení jedné generace. Za babku šlo koupit byty družstevní, obecní (dříve státní), když právě kvůli regulaci nájemného, které neodpovídalo ekonomickým nákladům na provoz a údržbu se jich obce zbavovaly. Vše se dělo metodou nahodilosti, pokusu a omylu. Dřív existoval princip převodu bytu do vlastnictví (1992) než zákonná úprava tohoto institutu (1994), kterou pak definitivně stát završil až v roce 2012. Vlády slibovaly, ale většinu nutných pravidel a úprav přinášeli sami poslanci většinou z iniciativy odborných svazů a spolků. To se týká stavebního spoření, hypoték, oné úpravy vlastnictví, vztahu k pozemkům pod domy a tak dále. Výsledek, levně koupil jen první vlastník, dál se prodává za podstatně vyšší, tržní ceny.

Svět je jiný. Zatím, co konzervativci například v USA drželi nad družstvy všech typů ochranou ruku – nežadoní o pomoc a sami hledají jak zajistit levněji své potřeby – stejně orientovaní politici v Británii (Thatcherová, D. Cameron) podpořili zase rozvoj „bytových asociací“ (Housing Associations), které na nákladovém principu vystavěly již více než 2,3 milionů bytů. Dokonce mohou po investorech obce žádat při povolení stavby i určitý počet levných bytů za pořizovací cenu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…