Nato Karel Hvížďala jeho vzpomínání sestavil do velmi informativní, ale současně i emotivně působící knihy Sezóny srdce, jejímž zárodkem byl rozhovor Psaní je pro mě údělem i tíživým břemenem pro Magazín Hospodářských novin. Byl to syn Josefa Topola Jáchym, kdo toto interview „pomohl zorganizovat“, a zrovna tak domluvil s nakladatelem Viktorem Stoilovem i s editorem Janem Šulcem vydání nynější knihy; ale jeden háček tu byl. Kniha vychází s odstupem víc než jednoho desetiletí, protože rukopis vznikl mezi listopadem 2003 a začátkem roku 2005. Poté, co jej Karel Hvížďala předal k autorizaci, totiž Josef Topol zveřejnění zakázal; jak na sebe prozradil v knize samé (str. 128), měl prostě ze zviditelnění svých myšlenek a zážitků strach.
Vzpoury proti normalizaci
Společné dílo proto vychází teprve letos, a jak zpovídající uvedl v ediční poznámce, uzavřelo po 33 letech cyklus osmi jeho rozhovorů s přídomkem Vzpoura, které mají ilustrovat různorodost vzpour proti tzv. normalizaci.
Ta dostala Karla Hvížďalu do exilu, kde napsal s filosofem Václavem Bělohradským první ze Vzpour: Myslet zeleň světa (Edice Expedice, 1985), jíž mapuje vzpouru myšlením. Další rozhovory následovaly: vzpoura životem v pravdě (rozhovor s Havlem vydaný Expedicí rok poté), vzpoura klaunstvím (rozhovor s Landovským vydaný poprvé nakladatelstvím Ritter Verlag v Bonnu, 1988), vzpoura prací (rozhovor s Jiřím Suchým vydaný nakladatelstvím Dnes, 1991), vzpoura vírou v Boha (rozhovor s Ivou Kotrlou vydaný Rozrazilem roku 1992), vzpoura životem v tradici (rozhovor s Karlem Josefem Schwarzenbergem vydaný poprvé Mladou frontou, 1997), vzpoura příklonem k judaismu (rozhovor s pražským a zemským rabínem Karolem Efraimem Sidonem, Mladá fronta 1997, spoluautor Viktor Vondra). A konečně přicházejí Sezóny srdce, aby zmapovaly vzpouru životem „ve vnitřním exilu“.
Oproti jiným rozhovorům Karla Hvížďaly ovšem kniha obsáhla i sekvence jiného typu. Jsou například z Topolova deníku a sondují jak léta padesátá (jeho návštěva Polska), tak sedmdesátá (výslech v Bartolomějské ulici v únoru 1978).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Fencl , literatura , Topol
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.