Jako když žáček vzdoruje učiteli, hodnotí Drahošův výkon jednatel česko-německého spolku

25.01.2018 16:01

ROZHOVOR „Jako když žáček vzdoruje učiteli,“ tak prý v duelu s Milošem Zemanem působil Jiří Drahoš, který „není prezidentem do nepohody“. To si kvůli jeho postojům k migraci myslí František Bína z Mostu, který je už čtvrt století spojen se spolkem prohlubujícím vztahy Čechů a Němců v pohraničí a který muslimskou expanzi vidí podobně jako romskou.

Jako když žáček vzdoruje učiteli, hodnotí Drahošův výkon jednatel česko-německého spolku
Foto: Archiv F. Bíny
Popisek: František Bína, jednatel Euroregionu Krušnohoří.

Jak si podle vás vedli Jiří Drahoš a Miloš Zeman ve včerejším duelu na Primě?

Miloš Zeman byl daleko přesvědčivější. Je to vynikající rétor.

Vám pan Drahoš nepřipadal oproti očekávání aspoň trochu připravený? Nevypadal „poraženě“...

Nevypadal, ale byl. Jako když žáček vzdoruje učiteli.

Lidé mimo jiné „řešili“, zda se Miloš Zeman udrží na nohou po celou dobu televizních debat...  

Nemusí stát na nohou, může přece sedět.

Proč by měli lidé volit stávajícího prezidenta, přestože už nepůsobí „svěžím dojmem“, a někteří hovoří dokonce o blížícím se státním pohřbu?

Nevšiml jsem si, že by mu to méně myslelo – tělesný stav tady hraje podružnou roli.

Napsal jste mi před pár dny, že „málokdo si asi uvědomuje, že nejdůležitější ze všeho je v naší době zabránit přílivu muslimů. V roce 1947 byla v Mostě také jen jedna cikánská rodina...“ Asi kandidáta Jiřího Drahoše považujete za takzvaného „vítače“ migrantů. Je to vůbec u prezidenta důležité?

Prezident u nás má velkou autoritu, může ovlivňovat veřejné mínění. Ale Drahoš není prezident do nepohody.

Proč není prezident do nepohody?

Drahoš už se dostatečně jasně vyjádřil v tom smyslu, že je třeba migrantům pomáhat.

Odpůrci současné hlavy státu by jistě kontrovali: Miloš Zeman nás už z nějaké nepohody vytáhl?

Zeman naprosto jasně prohlásil: „Nikdo vás sem nezval.“… A dál to už znáte. Nebýt jeho jasného prohlášení, tak už by jich tu zřejmě bylo plno.

Pracujete pro velmi „korektní“ organizaci Euroregion Krušnohoří, která s velkou opatrností přistupuje ke vztahům Čechů a Němců. Jak se stavíte k migrační politice našich sousedů?

Euroregion je nadstranický, jsou v něm členové různých stran. Spojuje je snaha o dobré sousedství, o vzájemné porozumění, odstraňování nezdravého nacionalismu, který vedl k nenávisti, násilí a válkám. Zatím se neprojevily názory, že vzhledem k migrační politice Německa by euroregion měl některý člen opustit.

My ve společném regionu na obou stranách hranice máme k sobě blíže a za ta léta trvání euroregionu si rozumíme více, než je tomu na oficiální úrovni. Ať už je to partnerství obcí, měst, škol a dalších ve společných projektech, regionálním plánování a podobně. Naše projekty spočívají v setkávání lidí.

Jeden příklad: Na setkání v Drážďanech u příležitosti letošního státního svátku České republiky jsem potkal skupinu českých a německých mladých lidí, kteří v devadesátých letech působili v ekokempech, jsou na Facebooku a teď jako „starší“, dospělí, napomáhají přeshraniční spolupráci.

Proč Zeman „táhne“ právě voliče v příhraničním regionu Sudet, kde je mimo jiné velká kumulace lidí na hranici chudby, s exekucemi a vysokou nezaměstnaností?

Zeman mluví za všechny obyčejné lidi, nejen ze Sudet. My obyčejní lidé v něm vidíme svou oporu.

Je či není důležité, jaké bude mít hlava státu vztahy k euru?

Já osobně jsem byl vždy pro euro, ale musím dát za pravdu prezidentovi, že bychom v současné době neměli platit dluhy jiných.


Jednasedmdesátiletý pedagog a polyglot František Bína působí jako jednatel krušnohorského Euroregionu, u jehož zrodu před dvěma desítkami let stál. Stojí tak za řadou mezistátních projektů, které do příhraničního regionu přinesly nemálo peněz díky Fondu malých projektů z programu Cíl 3. V Mostě, odkud pochází a kam se po studiích vrátil, patřil mezi prvotní členy tamního Občanského fóra, v severočeském městě rovněž čtyři roky působil jako místostarosta. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…