Meziročně došlo ke zlepšení o téměř 11 mld. Kč. Vysoký přebytek běžného účtu byl způsoben hlavně pozitivní bilancí zahraničního obchodu a koncem hlavní sezóny odlivu dividend. Do výsledku se projevil i nárůst čerpání EU fondů. Kumulovaný přebytek od začátku roku dosahuje 66,2 mld. Kč, o pětinu méně než loni. Do konce roku by ale dobrý výsledek zahraničního obchodu měl vést ke zlepšení bilance běžného účtu. Běžný účet ČR by měl tedy za celý rok dosáhnout podobného výsledku jako loni (přes 50 mld. Kč). Kurz koruny vůči euru na tuto informaci nereagoval a během dne je stabilně okolo EUR/CZK 25,68.
Německý index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě v prosinci mírně narostl na 63,3 bodů, čímž překonal očekávání trhu. Dosáhl tak nejlepšího výsledku v historii měření indexu od roku 1996. Německé firmy zaznamenaly výrazný nárůst objemu nových objednávek jak pro tamní odběr, tak pro export. Tempo tvorby nových pracovních míst se drží na vysoké úrovni již čtvrtý měsíc v řadě. Nicméně firmy také zaznamenaly bezprecedentní objem pozdních dodávek. Úroveň rozpracovanosti také vzrostla, i když trochu pomaleji. Do budoucna ale mají němečtí výrobci nejoptimističtější očekávání od roku 2012.
Jako obvykle podobný výsledek v prosinci zaznamenal i PMI ve výrobě pro eurozónu, který narostl na 60,6 bodů, čímž také překonal odhad trhu. Současná úroveň je nejvyšší od roku 1997. Jelikož je PMI index eurozóny silně tažen výsledky z Německa, za prosincovou vysokou hodnotou převážně stojí stejné faktory.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV