16 miliard liber, to je v přepočtu téměř 560 miliard korun, zaplatí britští daňoví poplatníci za projekt, zvaný Hinckley Point. Dva nové jaderné reaktory s celkovou kapacitou 3,3 gigawattů mají jít do provozu v roce 2023 s garancí životnosti 60 let. Postavit je má francouzská státní firma EDF, jíž se britská vláda zaručí za veškeré půjčky na výstavbu elektrárny a také za dvojnásobnou výkupní cenu elektřiny oproti ceně tržní po dobu 35 let.
Rozhodnutí Evropské komise je překvapivé hned ze dvou důvodů. Za prvé padlo těsně před zformováním komise nové, kdy dosluhující komisaři mají již jen udržovací mandát a důležitá strategická rozhodnutí by měli přenechat svým nástupcům. Za druhé ruší dosavadní úzus, že státní podpora náleží jen novým energetickým zdrojům a jen do té doby, než si na sebe dokáží samy v tržním prostředí vydělat.
Zdůvodnění Evropské komise, že Británie provedla na její žádost výrazné změny ve financování projektu, moc věrohodně nepůsobí. Základní parametry projektu jsou totiž známé už několik měsíců a nijak významně se nezměnily. Garantovaná cena 110 eur za megawatthodinu, každoročně navyšovaná o inflaci, učiní z nové jaderné elektrárny vůbec nejdražší zdroj na britských ostrovech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas