Jan Čermák: Americký růst na 4% - co na to říká Okunův zákon?

26.11.2014 10:15

Včera proběhla jedna z mnoha zpřesňujících revizí amerického HDP za třetí kvartál (ČR to čeká v pátek), která mimo jiné zvýšila růst americké ekonomiky z původního odhadu 3,5 % (mezikvartální anualizovaná změna) na 3,9 %.

Jan Čermák: Americký růst na 4% - co na to říká Okunův zákon?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Připočteme-li k výše uvedenému výsledku i údaj za druhý kvartál tak zjistíme, že americká ekonomika rostla v posledních šesti dostupných měsících v pravdě úctyhodným tempem 4,2 %.

Nejsilnější makroekonomickou implikací, která vždy nejvíce zajímá veřejnost a tvůrce hospodářských politik, je to, jak se zrychlený hospodářský růst projeví na zaměstnanosti, respektive v poklesu míry nezaměstnanosti. K tomu, abychom to zjistili, se používá jednoduchý empirický vztah, který v šedesátých letech minulého století definoval americký ekonom Okun. Ten zkoumal vztah mezi tempem růstu ekonomiky (resp. nakolik je pod či nad potenciálním růstem) a mírou nezaměstnanosti v USA. Okunovi vyšlo, že tento vztah je velmi pevný a signifikantní, což platí dodnes.Pohrajeme-li si pak s americkými makroekonomickými daty, respektive s jejich krátkodobými odhady, pak s pomocí Okunova zákona zjistíme, že pokud by HDP v tomto a příštím čtvrtletí rostl tak jako v předchozích dvou kvartálech, tak již na počátku roku 2015 klesne míra nezaměstnanosti na svou přirozenou úroveň, tj. 5,5%. Tak optimisticky se ekonomika nakonec asi vyvíjet nebude, avšak je třeba dodat, že i když “zpomalíme” očekávaný růst na 3 %, tak se návrat k přirozené míře nezaměstnanosti odsune přibližně jen o jeden kvartál. Jinak řečeno, “jak praví” Okunův zákon, z hlediska aktuální konjunkturální situace směřuje americká ekonomika do rovnovážného stavu (plné zaměstnanosti), kterého zřejmě dosáhne již před polovinou příštího roku.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…