Jan Čermák: Volatilita klesá, kdo ji zvedne? Řecko, libra či třeba americké vládní dluhopisy?

14.04.2015 11:28

Kreditní úvěrové prémie jsou utažené a volatilita je opět velmi nízká - to jsou známky toho, že větší pohyb trhů může být opět za rohem. V tuto chvíli není třeba příliš rozebírat, proč jsou tyto ukazatele rizika na finančních trzích tak nízké - spíše se ptejme, jaké události mohou být záminkou pro jejich “nečekaný” nárůst.

Jan Čermák: Volatilita klesá, kdo ji zvedne? Řecko, libra či třeba americké vládní dluhopisy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

První na tapetě je Řecko, kterému ve státní kase tentokrát už opravdu docházejí peníze a tak se objevují spekulace či úvahy jako ta včera ve Financial Times, že Atény hodlají defaultovat vůči MMF. Možná, že vše není tak horké, každopádně začátek května kdy naběhnou splátky MMF opravdu rozhodne - buď “vyměknou” věřitelé a dotlačí další peníze, respektive “vyměkne” řecké vláda a zavede úsporné programy, anebo přijde opravdu default.

Další zdroj překvapivé volatility může být pochopitelně i rozjíždějící se výsledková sezóna firem v USA, byť zisky firem mají tendenci většinou překvapovat pozitivně a tak tomu zřejmě bude i tento kvartál, ačkoliv silný dolar mohl způsobit některým nadnárodním firmám problémy.Podíváme-li se pak na hlavní devizové trhy, tak doutnající problém zde může být britská libra, kterou 7. května čekají parlamentní volby, kde půjde s ohledem na očekávané zisky skotských nacionalistů opět o budoucí celistvost Británie a zároveň i o její budoucnost v EU. Pokud totiž zabodují konzervativci, tak Spojené království bude čekat referendum o setrvání v Evropské unii, a kdo ví, jak dopadne.

Mechanismů spouštějících na globálních trzích větší volatilitu však může být více - nezmínili jsme například Ukrajinu, Blízký Východ či třeba nečekané problémy s likviditou na trhu s nejbezpečnějším aktivem na zemi - americkými vládními dluhopisy (tak jak jsme je poznali loni v říjnu).

Jinak řečeno - záminky k větší tržní volatilitě se určitě najdou a to ani nemusíme čekat na pranostiky, aby nás za pár týdnů varovaly oblíbenou hláškou: sell in May and go away.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…