Zaprvé kurdští obránci syrského města Kobani začali dostávat přímou pomoc ve formě zbraní a střeliva.
A za druhé Irák má konečně vládu, která by se měla Islámskému státu postavit na opačné straně hranic. Není ovšem všechno zlato, co se třpytí.
Podívejme se podrobněji na situaci u Kobani, města v severní Sýrii u turecké hranice. Zde se stále ještě bojuje, a jak se zdá, dále bojovat bude. Je to vlastně dobrá zpráva – alternativou by bylo, že Kobani padne do rukou islámských extremistů, jak se zdálo ještě před týdnem.
Poté, co v posledních dnech začaly přicházet zprávy o tom, že Islámský stát zpomalil svůj postup v Kobani, nebo se dokonce začal stahovat, je to další dobrý signál. Svou roli hrály převážně americké nálety na pozice islamistů, které se navíc, pravděpodobně díky spolupráci lidí z místa při lokalizaci cílů, značně zpřesnily.
To mimo jiné znamená, že Američané přímo jednali s kurdskou stranou YPG, která je jinak spojená s kurdskou tureckou PKK, považovanou v Turecku, ale i v Americe za teroristickou organizaci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas