Podle Erdogana má mít prezident Turecka, rostoucí velmoci s úspěšnou ekonomikou, adekvátní ubytování. Totiž sídlo, které bude vyjadřovat mezinárodní význam země na Bosporu.
A skutečně, nový palác budí respekt už jen svými rozměry. Má mít asi tisíc místností, konferenční sály, park, botanickou zahradu, systém bunkrů, tunelů a zabezpečení proti chemickému útoku. Stavba je prý čtyřikrát větší než Versailleský palác a dokonce třicetkrát rozsáhlejší než Bílý dům, tedy sídlo prezidenta, který také není hlavou státu se zanedbatelným vlivem.
Erdogan je ve vrcholné politice už více než desetiletí. Jako předseda vlády stál v čele procesu, který dal Turecku politickou stabilitu a také úctyhodný a dlouhodobý hospodářský růst. Nerostla však jen tamní ekonomika, ale i premiérova sebeúcta. Sídlo, které si Erdogan vybudoval, odráží nejen rostoucí prestiž Turecka, jak tvrdí sám prezident, ale i to, jak vnímá on sám sebe uvnitř domácí politiky a vlastně i politiky regionální.
Erdogan se netajil tím, že usiluje o maximální moc, proto například posílil prezidentské pravomoci a po více než desetileté kariéře v čele vlády si letos zajistil zvolení do prezidentské funkce. V té hodlá podle svých slov vytrvat až do roku 2023, kdy bude Turecká republika slavit sto let od založení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas