Jan Fingerland: Sultánův palác aneb Pohádka tisíce a jednoho pokoje

23.11.2014 16:03 | Zprávy

Řekni mi, jak bydlíš, a já ti řeknu, kdo jsi, mohli bychom upravit staré úsloví. Nejnověji se to týká tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který nedávno otevřel nový palác, jenž vzniknul hlavně pro něj.

Jan Fingerland: Sultánův palác aneb Pohádka tisíce a jednoho pokoje
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Podle Erdogana má mít prezident Turecka, rostoucí velmoci s úspěšnou ekonomikou, adekvátní ubytování. Totiž sídlo, které bude vyjadřovat mezinárodní význam země na Bosporu.

A skutečně, nový palác budí respekt už jen svými rozměry. Má mít asi tisíc místností, konferenční sály, park, botanickou zahradu, systém bunkrů, tunelů a zabezpečení proti chemickému útoku. Stavba je prý čtyřikrát větší než Versailleský palác a dokonce třicetkrát rozsáhlejší než Bílý dům, tedy sídlo prezidenta, který také není hlavou státu se zanedbatelným vlivem.

Erdogan je ve vrcholné politice už více než desetiletí. Jako předseda vlády stál v čele procesu, který dal Turecku politickou stabilitu a také úctyhodný a dlouhodobý hospodářský růst. Nerostla však jen tamní ekonomika, ale i premiérova sebeúcta. Sídlo, které si Erdogan vybudoval, odráží nejen rostoucí prestiž Turecka, jak tvrdí sám prezident, ale i to, jak vnímá on sám sebe uvnitř domácí politiky a vlastně i politiky regionální.

Erdogan se netajil tím, že usiluje o maximální moc, proto například posílil prezidentské pravomoci a po více než desetileté kariéře v čele vlády si letos zajistil zvolení do prezidentské funkce. V té hodlá podle svých slov vytrvat až do roku 2023, kdy bude Turecká republika slavit sto let od založení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Český rozhlas

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…