Jan Jůn: UKIP straší hlavní britské politické strany

17.10.2014 19:52

Jak britský premiér David Cameron, tak i jeho levicový opoziční rival a labouristický vůdce Ed Miliband nyní ohlásili, že se chystají předstoupit před veřejnost s novým programem dalšího omezení přistěhovalectví. Jde hlavně o tzv. „sociálně-dávkové turisty“, tedy o „migranty“ a nikoliv „imigranty“, kteří přijíždějí často ilegálně do země, aby zde zakotvili už nastálo.

Jan Jůn: UKIP straší hlavní britské politické strany
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Oni „migranti“ se do Británie stěhují jen dočasně za prací, či za donedávna velmi štědrými a neomezenými sociálními dávkami, ať už v nezaměstnanosti, či jako přídavky na děti, bydlení, zimní topení a podobně a to hlavně z tzv. nových členských zemí Evropské unie a nyní i z krizí postiženého Španělska, Portugalska či Itálie.

Největší procento těchto „migrantů“ přišlo z Polska, Slovenska a Pobaltí a v posledním roce od uvolnění restrikcí i z Bulharska a Rumunska, i když ti zjevně putují více do jazykově příbuznějších zemí jako Španělsko, Itálie, Francie a Slovinsko. U nás se jim někdy také říká „gastarbeiteři“ a Británie přitahuje zmíněné skupiny osob z chudších zemí unie nejrychleji rostoucí ekonomikou ze zemí skupiny G7 ve výši kolem tří procent ročně a člověk zde potká i pár Čechů a něco i našich Romů.

Problémem pro vládu i opozici je ovšem skutečnost, že pravidla Evropské unie takový volný pohyb osob mezi členskými zeměmi dovolují, i když na onu „sociálně-dávkovou turistiku“ otcové unie zjevně nepomysleli, neboť první skupina členských zemí měla zhruba vyrovnanou životní úroveň, což s přijímáním nových členských zemí už tak není. 

Hlavním problémem britských vedoucích politiků ovšem není sám fenomen imigrace a migrace, ale skutečnost, že obav obyvatelstva ze situace zručně a populisticky využívá xenofóbní strana UKIP, která prosazuje vystoupení z unie a zdá se, že jí přibývá na síle. Po nedávných doplňovacích volbách v Clactonu v Essexu má dokonce už i poslance ve sněmovně parlamentu, i když její tamní vítěz Douglas Carswell byl donedávna velmi oblíbeným konzervativním poslancem a prostě do UKIPu přestoupil a přivedl sebou drtivou většinu svých voličů.

UKIP populisticky přiživuje obavy Britů z toho, že jim přistěhovalci a migranti takzvaně berou práci i sociální přídavky a občas se dokonce podle expertů přeřekne a vyjeví, že vlastně nejde jen o unii, ale o všechny přistěhovalce, tedy i o ty s jinou barvou pleti, kterých je více a nepřicházejí si jen na pár let popracovat, ale nastálo a přitom není politicky korektní o nich vůbec hovořit. Statistiky ony počty ovšem potvrzují a z Indie, Pákistánu, Bangladeše a Nigérie jde nově o více než milion a půl osob, zatímco z členských zemí unie jen o 1.200.000.

Přitom je nyní pravděpodobné, že vycházející hvězda UKIPu může opět na čas pohasnout s uvedenou kampaní konzervatistů i labouristů před dalšími doplňovacími volbami v Rochestru, kde tamní konzervativní poslanec jménem Reckless (což mimochodem znamená pan Bezohledný), také přestoupil k UKIPu. Jelikož však tam není vůbec populární, může se snadno stát, že by mohl zvítězit vybraný konzervativní oponent - neb labouristé tam nemají šanci.

To by pak najednou ukázalo, že UKIP není neporazitelný a že i jeho hlavní důvod existence ztrácí na přitažlivosti, neb Británie přistěhovalce potřebuje a je mnoho zaměstnání, která Britové nechtějí vykonávat. Doplňovací volby v Rochestru tedy rozhodně budou zajímavé a mnohé napoví. Možná dokonce budou první porážkou xenofobního populismu strany UKIP.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…