Jan Urbach: Riga - buldozerem na květiny u památníku

11.5.2022 7:34 dop.

Městské služby v Rize dnes traktorem odstranily květiny, které byly položeny v pondělí na Den vítězství u pomníku osvoboditelů Rigy. Na sociální síti o tom informoval člen městské rady v Rize Konstantin Čekušin.

Jan Urbach: Riga - buldozerem na květiny u památníku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Riga, hlavní město Lotyšska. Po tvrdém lockdownu v podzimním hávu

Fotografie a videa zveřejnili na internetu i další občané Rigy. Před několika dny v estonském městě Tartu v parku Raadi neznámí vandalové na pomník sovětským vojákům-osvoboditelům namalovali barvou hákový kříž a urážlivá hesla.

Již v pondělí došlo u památníku některým incidentům. Policie například zadržela ženu, která s sebou nesla portrét svého dědečka - veterána druhé světové války, na němž byly také zobrazeny sovětský Řád vítězství a svatojiřská stuha. Pobouření kolemjdoucích vyvolalo, že policisté dlouho nechtěli pustit ženu s portrétem, což odůvodňovali tím, že na něm jsou zakázané symboly. „Studoval jste dějiny? To je můj dědeček, který bránil Rigu, byl dvakrát zraněn, dožil se 96 let. Proč musím tady stát?” - reagovala žena na zákaz projít k pomníku s portrétem.

Jako protipól je třeba připomenout, že v Rize se každoročně 16. března koná pochod lotyšských veteránů dvou divizí SS a dnešních neonacistů. Historik Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala označil tuto akci za pokus zakrývat zločiny kolaborantů s nacisty spáchané v Lotyšsku, kde v letech 1941 a 1942 zahynulo téměř 80 tisíc Židů, což je 90 procent místní židovské populace v období před vypuknutím války. Uveďme také, že navíc do Lotyšska byli z Terezína transportováni i čeští Židé. Naprostá většina z nich válku nepřežila a na jejich vyvraždění se podíleli společně s Němci i lotyšští kolaboranté.

Anketa

Bojíte se Vladimira Putina?

2%
96%
hlasovalo: 18046 lidí

Aktualizace:

  • V průběhu úterý začali přicházet lidé a k památníku hrdinů 2. světové války opětovně pokládat květiny. Příběh památníku v Rize, ke kterému místní obyvatelé celý den přinášeli květiny v reakci na bezprecedentní kroky úřadů, neskončil. Provokatér se pokusil rozšlapat přinesené květiny a rozbít věnec u památníku Osvoboditelů od německých fašistických okupantů. Přítomní obyvatelé mu v tom zabránili.
  • Příběh památníku v Rize, ke kterému vnímaví místní obyvatelé opět přinášeli květiny v reakci na bezprecedentní kroky úřadů, tím neskončil. Neznámý člověk přišel k pomníku, začal šlapat po květinách a zuřivě odhodil stranou věnec, ale narazil na odpor občanů shromážděných u památníku, před nimiž se dal okamžitě na útěk. Vandala zahnali rozzlobení lidé do kouta a tam ihned skončil v rukou policistů, kteří se nacházeli poblíž. Lidé doprovodili zadrženého vandala pokřiky a nadávkami „fašista!“ a „neřád!“.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Skotačení zlínských soudců dle zprávy ČTK

13:15 Zdeněk Jemelík: Skotačení zlínských soudců dle zprávy ČTK

Dlouhodobé sledování trestního řízení soudního u zlínské pobočky Krajského soudu Brno může pozorovat…