Jan Urbach: Riga - buldozerem na květiny u památníku

11.05.2022 7:34 | Zprávy

Městské služby v Rize dnes traktorem odstranily květiny, které byly položeny v pondělí na Den vítězství u pomníku osvoboditelů Rigy. Na sociální síti o tom informoval člen městské rady v Rize Konstantin Čekušin.

Jan Urbach: Riga - buldozerem na květiny u památníku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Riga, hlavní město Lotyšska. Po tvrdém lockdownu v podzimním hávu

Fotografie a videa zveřejnili na internetu i další občané Rigy. Před několika dny v estonském městě Tartu v parku Raadi neznámí vandalové na pomník sovětským vojákům-osvoboditelům namalovali barvou hákový kříž a urážlivá hesla.

Již v pondělí došlo u památníku některým incidentům. Policie například zadržela ženu, která s sebou nesla portrét svého dědečka - veterána druhé světové války, na němž byly také zobrazeny sovětský Řád vítězství a svatojiřská stuha. Pobouření kolemjdoucích vyvolalo, že policisté dlouho nechtěli pustit ženu s portrétem, což odůvodňovali tím, že na něm jsou zakázané symboly. „Studoval jste dějiny? To je můj dědeček, který bránil Rigu, byl dvakrát zraněn, dožil se 96 let. Proč musím tady stát?” - reagovala žena na zákaz projít k pomníku s portrétem.

Jako protipól je třeba připomenout, že v Rize se každoročně 16. března koná pochod lotyšských veteránů dvou divizí SS a dnešních neonacistů. Historik Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala označil tuto akci za pokus zakrývat zločiny kolaborantů s nacisty spáchané v Lotyšsku, kde v letech 1941 a 1942 zahynulo téměř 80 tisíc Židů, což je 90 procent místní židovské populace v období před vypuknutím války. Uveďme také, že navíc do Lotyšska byli z Terezína transportováni i čeští Židé. Naprostá většina z nich válku nepřežila a na jejich vyvraždění se podíleli společně s Němci i lotyšští kolaboranté.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…