Jan Ziegler: Odklad dostavby Temelína je pro českou ekonomiku nevýhodný

09.10.2013 13:58

Česká republika by neměla otálet s vyhlášením vítěze temelínského tendru, protože tato obří zakázka jejímu hospodářství výrazně prospěje a vytvoří tisíce nových pracovních míst.

Jan Ziegler: Odklad dostavby Temelína je pro českou ekonomiku nevýhodný
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Je to také obrovská příležitost rozvíjet tradici jaderného průmyslu v ČR. Ta příležitost je o to větší, že Česko se může stát lídrem v této oblasti v Evropě, když bude stavět nejmodernější jaderné elektrárny.  Tak třeba společnost Westinghouse hodlá v případě svého úspěchu vytvořit v Česku centrum pro budoucí výstavbu jaderných reaktorů v Evropě.  

Americký reaktor AP1000 je nejmodernější na světě. To potvrdilo i předběžné pořadí tendru stanovené experty společnosti ČEZ, které jej v oblasti technologie a bezpečnosti upřednostnilo před ruskou konkurencí z Rosatomu. V současné době řada zemí Evropské unie plánuje výstavbu nových bloků jaderných elektráren. Mezi nimi to jsou například Velká Británie, Švédsko, Finsko, Polsko a Maďarsko a řekněme si na rovinu, v případě posledně dvou jmenovaných je ruský Rosatom prakticky bez šance, v Polsku dokonce není ani v tendru, což nahrává Westinghouse.

Pokud by česká strana neotálela a vyhlásila vítěze tendru, znamenalo by to pro českou ekonomiku obrovské možnosti. Především by se čeští specialisté seznámili a mohli pracovat se špičkovými produkty v oblasti jaderné energetiky, dále by to české ekonomice přineslo přímo i nepřímo tisíce nových pracovních míst. Dá se předpokládat, že když by Česká republika byla první, která by si zvolila pro další dva bloky temelínské elektrárny reaktor AP1000, český dodavatelský řetězec by se uplatnil i na stavbě dalších evropských jaderných elektráren.

Proto by společnost ČEZ neměla oddalovat vyhlášení vítěze v temelínském tendru. Ceny elektřiny za dvacet let nedokáže nyní odhadnout nikdo a jaderná energetika je pro Českou republiku nejvýhodnějším zdrojem výroby elektřiny. Pro vznik dalších vodních elektráren u nás nejsou přírodní podmínky, kvůli sporům o prolomení těžebních limitů jsou v nejistotě i tepelné elektrárny a výroba elektřiny z tzv. obnovitelných zdrojů má jenom doplňkový význam.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla