Jarmila Novotná: Loterie bez hazardu sdružuje 60 000 lidí. Ať na nás neházejí hnůj!

19.05.2014 10:40 | Zprávy

Debata o hazardu už několik let rozděluje českou společnost na dva tábory. Jedni volají po úplném zákazu, ti druzí varují před rozmachem černých heren a výpadkem příjmů obecních rozpočtů. Až doposud se mohlo zdát, že navrch mají spíše bojovníci proti hazardu. Jenže teď narazili na silného soupeře. V těchto dnech totiž vznikla iniciativa Loterie bez hazardu, která sdružila na 60 tisíc lidí, kteří pracují v hazardním průmyslu. „Už nám došla trpělivost a nemohli jsme dále přihlížet tomu, jak na nás malá skupina aktivistů hází hnůj,“ řekla v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jarmila Novotná, jedna ze zakladatelek iniciativy a předsedkyně občanského sdružení Svobodná volba.

Jarmila Novotná: Loterie bez hazardu sdružuje 60 000 lidí. Ať na nás neházejí hnůj!
Foto: red
Popisek: Jarmila Novotná, zakladatelka iniciativy Loterie bez hazardu

Postavit se na obhajobu hazardu není zrovna jednoduché. Co vás vedlo k tomu založit iniciativu Loterie bez hazardu?
Především bych ráda zdůraznila, že v žádném případě neobhajuji hazard ani žádnou jeho formu. Obhajuji jedno odvětví legálních loterií, proti kterému je dlouhodobě vedena očerňující mediální kampaň. Jelikož sama v tomto oboru již více než deset let pracuji a prostředí důvěrně znám, byly mi zpočátku všechny ty lži a polopravdy šířené aktivisty k smíchu. Říkala jsem si, že takovým nesmyslům přeci nikdo nemůže uvěřit. Neuvědomovala jsem si, že většina lidí nikdy v žádné herně nebo kasinu ani nebyla a poznatky o nich čerpají pouze z médií. A jak už to bývá, stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Tak se z uměle vytvořeného pseudoproblému stalo politické téma a veškerá legrace přestala. Kdejaký „pachatel dobra“ dnes volá po uzavírání podniků s hracími stroji, ale že v těchto provozovnách pracují tisíce lidí, kteří by přišli o práci, je již nezajímá. Iniciativa Loterie bez hazardu vznikla právě na obranu těchto pracovních míst a také proto, že politická reprezentace ignorovala stejnojmennou petici, pod kterou se vloni podepsalo více jak 20 tisíc lidí, kteří volali právě po zachování legálního provozu loterií.

Tvrdíte, že zastupujete 60 tisíc lidí, kteří pracují v loterijním průmyslu. Jak jste k tomuto číslu přišli?
Jde o velmi reálný odhad, který vyplývá z informací poskytnutých jednotlivými loterijními společnostmi i naši velmi dobrou znalostí z terénu. V žádném případě nejde o přehnané číslo. Naopak se domníváme, že lidí, kterých se může na jejich příjmech dotknout nezodpovědné zásahy do fungování loterijního trhu, může být podstatně více. Uvědomte si, že nejde jen o zaměstnance loterijních firem, obsluhu heren, barmanky, ochranku, ale také pronajímatele nebytových prostor, dodavatele nápojů, úklidové firmy, ale v konečném důsledku i ČEZ jako dodavatele elektrické energie. Mnoho drobných provozovatelů hracích zařízení z jejich výtěžku dotuje i jiné své podnikatelské aktivity, jako jsou služby, hobby prodejny apod., které přispívají k občanské vybavenosti především na venkově nebo na sídlištích velkých měst, kde by jinak byly ztrátové a odsouzené k zániku. Komunikujeme se stovkami lidí z naší branže, kteří na nás přenáší názory dalších stovek lidí, které mají kolem sebe. Názor mezi zaměstnanci je v tomto směru naprosto jednotný. To potvrdila i zmíněná petice, která se však ani zdaleka nedostala ke všem provozovatelům. Dokonce ani můj podpis pod ní nenajdete.

Jestli tomu dobře rozumím, tak vašim posláním je prosadit to, aby v České republice zůstalo co nejvíce heren, abyste nepřišli o práci. Chápu to správně?
To v žádném případě. Dokonce i jako zaměstnanec herny jsem nesla neustálé přibývání heren nelibě. Ovšem představa, že čím je víc heren a víc automatů, tím se bude více hrát, je naprosto mylná. Poptávka ovlivňuje nabídku, nikoli naopak. Jsem přesvědčena, že nebýt té hysterie kolem heren, neviditelná ruka trhu by si poradila sama. Pět heren vedle sebe v jedné ulici se prostě a jednoduše neuživí. Podnik, který by nebyl veden zodpovědně, poctivě a s eliminací problémových osob, by byl odsouzen k zániku. Také k tomu již začalo docházet.

Proto jsem pro regulaci, ale důvodnou a adresnou. Jestliže provozovatel a jeho zaměstnanci nejsou schopni v podniku udržet pořádek, ruší svým provozem okolí, připustí, aby jej navštěvovaly pochybné existence, pak jsem všemi deseti pro, aby taková herna byla úředně uzavřena. Ovšem stejným metrem by se mělo měřit i jiným podnikům, jako jsou pivnice, diskotéky i leckteré večerky, před kterými bezdomovci zvesela popíjejí.

Jednotlivé úřady vždy měly dostatek prostředků počet heren na svém území kontrolovat, ať už šlo o kolaudační rozhodnutí, vydávání povolení k provozu VHP. A pokud se vyskytla problémová herna, měly úřady hned několik nástrojů, jak hernu nechat zavřít. Ale asi k takovým krokům neměly žádný důvod a peníze se do erární kasy hodí vždycky. Až s blížícími se komunálními volbami a především po kampani vyvolané aktivisty se tohoto tématu někteří politici chopili ve snaze získat politické body.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

hazard , Loterie bez hazardu

autor: jma

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…