Jaroslav Šonka: Principy Evropského parlamentu

16.05.2014 18:18 | Zprávy

Většina plakátových výstupů českých politických stran před volbami do Evropského parlamentu hovoří o národních zájmech. Jako by byl čas boje a vyskakování místo jednání a kompromisů.

Jaroslav Šonka: Principy Evropského parlamentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Nikdo přitom nevysvětluje, jak se na národních zájmech dá konkrétně zapracovat a jak vlastně Evropský parlament funguje. Odbyde se to zkratkou, že nehlasuje jako normální parlament, a že tedy není tak demokratický, jak by měl být. 

Co však tento parlament musí zohlednit? Vedle národních zájmů, pokud jsou specifické a nějaké opravdu existují, jsou to politické směry a regionální souvislosti. S členskými zeměmi jako jsou Malta či Lucembursko je také jasné, že musí mít do svého působení zapracované mechanizmy proti „převálcování“ malých velkými.  

Jednoduchá představa parlamentního hlasování typu národních parlamentů by tím pádem nebyla ideální. Evropský parlament je vlastně vícedimenzionální křížovkou. Je správné, že jedná složitě. Síť zájmů a zodpovědností je totiž na úrovni Evropské unie také složitá. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla