Jiří Hrebenar: Vaječná krize kvůli EU? Spíš kvůli lichvářství obchodníků

14.03.2012 19:56

Média vytvářejí kolem vaječné krize takovou tu umělou mlhu vinící z předražení vajíček Evropskou Unii. Vždyť to samé také říká největší euroskeptik Václav Klaus. Když to tvrdí i taková persona české politiky, tak to musí být přeci pravda. Problematika vajčného nedostatku a mnohonásobně překročené ceny tohoto produktu je mnohem ale mnohem složitější. Evropská unie v tomto podle mého názoru nehraje až tak velkou roli. Hlavními viníky jsou ty lichvářské obchodní řetězce.

Jiří Hrebenar: Vaječná krize kvůli EU? Spíš kvůli lichvářství obchodníků
Foto: dogmtnfarm.com
Popisek: Vejce, kam až vyšplhá jejich cena?
reklama

V roce 1999, tedy před necelými 12 lety Evropská unie vydala směrnici upravující podmínky chovu nosnic. Tato směrnice mimo jiné také upravovala velikosti klecí, ve kterých tyto nosnice tráví svůj na lidské poměry krátký život. Plocha takové klece se podle těchto nařízení měla zvětšit o rovnou třetinu. Klec se tak z minimálních rozměrů 550 centimetrů čtverečních zvětšila na 750 centimetrů čtverečních. Spolu s touto výměrou se zvyšovala také výška takové klece.

I když dnes je toto evropské nařízení kritizované ze strany mediálního světa, měli chovatelé nosnic celých dvanáct let na to, aby se na nové podmínky připravili. To, co nyní sledujeme, je výsledek liknavosti českých zemědělců a zároveň máme možnost sledovat totální vypočítavost a chamtivost českých obchodníků využívajících kolosálních chyb českých zemědělců. Vajíčka prodávaná v této krásné zemi jsou mnohem dražšími než vajíčka prodávaná u našich německých sousedů. Pokud někdy patřila vajíčka k té levnější formě stravy, tak dnes vajíčka na sedmikorunové hranici představují novodobý luxus.

Čeští zemědělci zabývaící se chovem nosnic v médiích hovoří o obrovských ivesticích, které bylo třeba pro splnění evropských norem. Celé evropské nařízení prý stálo české chovatele necelé 3 miliardy korun. Kvůli zvětšeným klecím prý museli chovatelé snížit svou produkci o 20 %. Je zajímavé, že podobné problémy nemají němečtí chovatelé nosnic. Zato naši čeští zemědělci opět láteří na tu Evropskou unii, místo toho, aby přiznali svou chybu způsobenou možná z lenosti nebo z vypočítavosti.

Po dlouhých dvanácti letech 1. ledna 2012 teprve začala platit ta evropská směrnice. Přes tak dlouhý termín na přípravu stejně na 14 zemí EU nedokázala splnit nové podmínky chovu nosnic. Ano, mnoho zemědělců nedokázala přejít na požadavky EU ani za 12 let. To je pravda, ale pokud sledujete situaci také v ostatních zemích Evropské unie, zjistíte, že my tady v České republice jsme jediní, kdo mají tak velké problémy s vajíčky. Jsme jediní, kdo mají enormě zvýšené ceny vajíček. Ta klecová záležitost tolik pranýřovaná Klausem a mnoha dalšími ultrapravicovými skupinami nebude mít až tak moc velký podíl na nedostatku vajíček a jejich ceně.

Na vině v tomto čekém prostředí budou nejspíš ty obchodní řetězce, které se nestaraly o to, odkud jsou daná vajíčka, z jakých chovů pocházejí a zároveň ucítily zápach lichvářského počínání. Najednou tady bylo prostředí, ve kterém mohly ty obchodní řetězce bez problémů vytěžit miliony na přemrštěných maržích. Českému zákazníkovi ty hypermarkety nabídly vajíčka za stonásobně vyšší cenu. Díky rozsahu jednotlivých řetězců tak najednou došlo k předražení. České retězce možná očekávaly nějakou benevolenci ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Mysleli si mylně, že český kontrolní orgán nebude hledět na dodržování evropské směrnice.

České obchodní řetězce se tak opět nejspíš uchylují k podvodům. Ze zpráv televizních novin, z denního tisku je patrná ona obchodnická praktika. Polská vajíčka jsou přebalována do oblečku z českého kabátku. Řetězec koupí levnější vajíčka v Polsku, tady je převleče do českých šatiček, aby si na nich ten samý obchodní řetězec nabalil kapsu milionky z přemrštěných obchodních marží. Poté když budou náhodou média pátrat po původu zvýšené ceny, tak se všechno svede na Evropskou unii, která je pravicovými médii vláčena mnohdy neopodstatněně tuhým blátíčkem.

Bohužel těmi, kdo za této takzvané krize profitují z celého vaječného chaosu, jsou opět ti obchodníci. Zemědělci pečující o nosnice z této celé nechutnosti vysokých marží nemají moc velké zisky. Máme tady vaječnou krizi, krizové marže a krizové ceny. Jak trefné. Copak jsou ty velké nadnárodní řetězce také v té krizové situaci? Pochybuji, že by k nějaké krizi docházelo. Uměle vyvolaná obchodnická krize způsobí uměle zvýšené ceny. Český občan mnohdy považující vajíčka za nejlevnější potravinu, tak musí přehodnotit své smýšlení. Vajíčka se díky obchodnické vypočítavosti stávají velmi vzácná. S přibližujícími se Velikonocemi si obchodní řetězce ještě mnohem více zvýší onu marži, která je již nyní obrovská. Z prodejců potravin se stávají legální lichváři nabízející lichvářské ceny.

Opravdu se na zvýšené ceně vajíček podepisují ty zvětšené klece? Z veřejně dostupných zdrojů je jasné, že se zvýšené náklady na větší klece podepisují na ceně jednoho vajíčka pouze zhruba ze 7.5 %, zatímco marže producenta činí přibližně 10 % a marže prodejce činí zhruba 23 %. Pověsti o tom, že zvětšené klece znamenají zvětšené ceny, jsou naprosto mylnou pohádkou, které máme všichni uvěřit. Evropská směrnice v žádném případě není hlavním viníkem podílejícím se na ceně jednoho vajíčka. Tím viníkem jsou zejména nenasytní prodejci.

Tady v Čechách máme jakousi vaječnou krizi, přitom kousek od nás v Německu žádná krize není. Politický kurz využitý antievropanisty a nacionalisty je špatným větříkem neukazující na skutečné viníky celého vaječného kolečka. V médiích jsou občané krmeni napůl pravdivými informacemi. Lidé se mají zděsit nad novým naprosto zbytečným nařízením té hrozné Evropské unie, která ze dne na den vymyslela nové nařízení , kterému se ti nebozí zemědělci nemohli podřídit včas. Toto je samozřejmě nesmysl. Jak jsem již uvedl.

Zemědělci měli 12 dlouhých let. Měli dost velkou šanci se na celou problematiku chovu nosnic připravit. Nicméně i tato zemědělská liknavost nemůže za vysoké ceny vajíček. I přes toto všechno těmi hlavními viníky jsou obchodní řetězce a jejich lichvaření podporované kontrolními a státními orgány.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Fischer: Vylepšeme Staromák

21:09 Oldřich Fischer: Vylepšeme Staromák

Na Staroměstském náměstí teď vyroste další pomník. Snad plagiát jednoho náboženského artefaktu.