Jiří Kalát: Bitva o Jeruzalém

21.10.2014 18:21 | Zprávy

Kouř se opět vznáší nad posvátným okrskem Chrámové hory v Jeruzalémě. Slzný plyn, graffiti i létající kameny dokreslují obrázek vzpoury proti nespravedlnosti.

Jiří Kalát: Bitva o Jeruzalém
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

V ulicích svatého města to opět vře. Konfrontace mezi tamními Araby a izraelskými bezpečnostními složkami jsou častější než oslavy šabatu. V jejich důsledcích lidé trpí a míří do vězeňských cel.  

Jeruzalém je palčivým problémem. Byl a asi i bude. V nedávném průzkumu, který uspořádal think-tank Jeruzalémské centrum pro věci veřejné (Jerusalem Center for Public Affairs), se ukázalo, že kolem 75 % izraelských Židů je proti založení palestinského státu na hranicích platných před rokem 1967. To by mimo jiné znamenalo rozdělení Jeruzaléma na dvě části.

Nepokoje, které se udály v minulém týdnu, vyvrcholily ve chvíli, kdy izraelské bezpečnostní složky nevpouštěly muslimy mladší padesáti let na Chrámovou horu k mešitám, zato extremistické osadníky ano. Minulý pátek pak Mahmoud Abbás odsoudil tuto praktiku a dožadoval se zákazu, který by znemožňoval vstup osadníkům. „Prezident palestinské samosprávy Mahmoud Abbás v pátek řekl, že izraelští osadníci nemají právo znesvěcovat Chrámovou horu, a mělo by jim být zabráněno na ni vstupovat,“ píše deník Times of Israel. „Toto je naše svaté místo, al-Aksá (mešita) je naše, tato vznešená svatyně je naše. Oni nemají právo sem chodit a znesvěcovat ji,“ řekl přímo Abbás. Palestinci považují Jeruzalém za své město a doufají, že jakmile dojde k rozdělení Svaté země na dva samostatné a svobodné státy, jeho východní část se stane hlavním městem Palestiny. „Jeruzalém je klenot v koruně, věčné hlavní město palestinského státu. Bez něho nebude ani stát,“ pronesl dále Abbás.  

Palestinský prezident vyzval všechny věřící k ochraně svatých míst v Jeruzalémě. Navázal tak na demonstraci v Gaze, která žádala to samé a odehrála se v pátek dopoledne. Ismail Radan, jeden z představitelů Hamásu, varoval před „judaizací“ Jeruzaléma: „Al-Aksá je červená linie, Izrael si musí uvědomit, že nynější nájezdy a útoky u mešity al-Aksá způsobí sopečnou explozi v oblasti a zasáhnou Izrael.“

V sobotu ráno byly objeveny na dvou místech posvátného muslimského okrsku dvě kresby. Obě znázorňovaly modrou Davidovu hvězdu (symbol Izraele) a hákový kříž (symbol nacismu a antisemitismu), mezi něž je položeno rovnítko. Toto je klasický symbol srovnávání těchto dvou ideologií, přestože jeho umístění je zvláštní. Automaticky se předpokládá, že ho nakreslili Arabové, jenže, jaký by to mělo význam znesvěcovat a špinit si vlastní památku?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: literarky.parlamentnilisty.cz

Radek Koten byl položen dotaz

Ukrajinci

Než položím dotazy, odcituji vašeho předsedu: ,,Pakliže bude SPD ve vládě, provedeme revizi všech povolení k pobytu Ukrajinců v ČR, aby zůstali pouze ti, kteří pracují na pojištěném pracovním místě, na které není prokazatelně k dispozici český občan. Všem ostatním ukončíme povolení k pobytu a ukončí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: EU chce osm miliard ročně za daň z tabáku

15:49 Štěpán Křeček: EU chce osm miliard ročně za daň z tabáku

Návrh směrnice by ve své současné podobě Českou republiku potrestal hned několikrát.