Jiří Paroubek: Boj proti terorismu - čím dál globálnější rozměr

01.05.2019 11:01 | Zprávy

Když jsme předminulý víkend uslyšeli ze světových médií informace o řadě sebevražedných útoků na Srí Lance, jistě to mnoho lidí překvapilo.

Jiří Paroubek: Boj proti terorismu - čím dál globálnější rozměr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Srí Lanka po ukončení dvacet šest let dlouhé občanské války v roce 2009 (válka si vyžádala 100 000 mrtvých) se ponořila do klidných vod. Zdálo se, jako by se zvolna zacelovaly jizvy dlouhého a nelítostného konfliktu mezi dvěma etniky: Sinhálci, kteří tvoří vlastně čtyři pětiny cejlonského obyvatelstva a Tamily, kteří tvoří 15,4% obyvatelstva. Přitom málokdo věděl, že kromě etnického rozporu existují v srílanské společnosti ještě další latentní rozpory.

Pro zemi je charakteristická velká náboženská pestrost i náboženská toletance. Největším náboženstvím na ostrově jsou buddhisté, kteří tvoří sedm desetin obyvatel. Muslimové představují skoro desetinu obyvatel, hinduisté něco přes 12% a křesťané 7,4%. Přitom muslimové hovoří převážně tamilsky a vidí se spíše jako samostatná etnická skupina. Zvláštní je také pozice Tamilů, kde těch cejlonských Tamilů je něco málo přes 11% obyvatel a něco přes 4% představují Tamilové indičtí. Prostě ve srílanské společnosti existuje celá řada etnických a také religiózních rozdílů a tedy i latentních rozporů, které ovšem v případě muslimů byly nábožensky živeny z nedaleké indické pevniny. Tedy přesněji řečeno, z radikálních islamistických organizací, působících, pochopitelně ilegálně, v Indii.

O působení těchto džihádistů mají indické bezpečnostní síly natolik velký přehled, že mohli předat příslušné informace svým cejlonským partnerům. Proč s těmito informacemi nikdo na Srí Lance nepracoval, by měli vysvětlit především odpovědní státní činitelé Srí Lanky. Tedy bezpečností síly, ale také představitelé vlády a prezident. To souvisí především s legitimní otázkou, zda se dalo vražedným útokům, při nichž zahynulo více než 250 lidí, předejít. Podle dostupných informací ze světových médií to zřejmě možné bylo. A pokud se v budoucnu potvrdí, že cejlonské vládní úřady dostaly od Indů zmíněné způsobí následně politické zemětřesení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

důchody

Tvrdíte, že to, že nebude za 20 let na důchody je jen strašení. Ale je tomu opravdu tak? Jednak bych čekala, že jako politici budete předkládat právě i vize, co bude do budoucna. A ohledně důchodů, kdo na ně bude vydělávat, když porodnost klesá? A i když možná na důchody bude, hlavní otázka je, zda ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 4

15:16 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 4

Neúspěšný pokus Romana Šulyoka o povolení obnovy řízení, o němž jsem se zmínil v předchozím článku b…