Jiří Weigl: Podceňovat Rusko se nevyplácí

22.10.2024 11:34 | Glosa

Denní glosa Jiřího Weigla

Jiří Weigl: Podceňovat Rusko se nevyplácí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Weigl

Uplynulý týden zaměstnával řadu komentátorů „vítězný plán“ ukrajinského prezidenta Zelenského, který předkládal západním státníkům. Jeho podstatu lze v podstatě vystihnout jako naléhání, aby Západ nějak Rusko porazil nebo donutil ke kapitulaci, protože Ukrajina toho vlastními silami a při současné úrovni západní pomoci není schopna.

Je to děsivé přiznání bezradnosti a naivity, s jakou se nešťastní Ukrajinci odevzdali do západních rukou ve víře, že o ně Západ stojí a bude je proti Rusku bránit. Dnes, tváří v tvář ruské agresi, hrozící porážce, ve zničené, zadlužené a vylidněné zemi zoufale prosí ty, kteří je na této ničivé cestě povzbuzovali a podněcovali, aby nastoupili a své přísliby naplnili.

Zásadní problém, který Ukrajinci ve své naivní zaslepenosti nevnímali, je v tom, že zájmy Ukrajiny a Západu nejsou totožné. Ukrajina má velmi negativní zkušenosti se sovětským obdobím své historie, a především její západní část, která nikdy nepatřila k ruskému impériu, je velmi silně antiruská. Na východě to bylo složitější, protože tam se velká část obyvatelstva počítá k etnickým Rusům, se západem země žádné silné historické vazby nemá, zato vždy úzce souvisela se sousedními ruskými oblastmi. Z toho pramenil dlouhodobý rozpor východ – západ v ukrajinské politice, který brutální ruská agrese překryla.

Zpočátku ukrajinskou politiku řídily staré ruskojazyčné postsovětské kádry z Donbasu, které nezávislou Ukrajinu přeměnily v jakési „Rusko B“, chaotičtější, zkorumpovanější a všestranně zaostalejší než vzmáhající se putinovská velmoc. S tím, jak postupně v neúspěšné zemi po roce 2004, po „oranžové revoluci“ v roce stoupala váha ukrajinského západu, začal v ukrajinské politice stále více dominovat protiruský sentiment a naděje, že vstup do EU a NATO Ukrajinu nejen symbolicky, ale i nějak fakticky vzdálí od nepříjemného a rizikového ruského sousedství. Ukrajinci si neuvědomovali, že tímto svým radikalismem nahrávají jestřábům v ruském vedení, kteří se nikdy nesmířili s nezávislou Ukrajinou v jejích sovětských hranicích, jak je narýsovali Stalin a Chruščov, a pro které byla představa krymského Sevastopolu jako základny amerického loďstva přijatelná asi stejně, jako pro americké generály vize Pearl Harboru jako základny čínské válečné flotily.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Jak jsou na tom senioři dneska? Nikoho to nezajímá!

9:44 Zdeněk Joukl: Jak jsou na tom senioři dneska? Nikoho to nezajímá!

Od té doby, co jsem senior, tak se nestačím divit.