Josef Ježek: Oktoberfest

29.09.2015 18:25 | Zprávy

Každý rok na přelomu září a října se bavorská metropole Mnichov stává dějištěm největšího svátku piva na světě – Oktoberfestu. Letos se tak stane už po 182. Poprvé tomu bylo v roce 1810, kdy se ženil korunní princ Ludvík Bavorský, jeho vyvolenou byla Terezie Sasko-Hildenburská a princ ze samé radosti pozval na svatbu celé město. Tradice tím byla založena.

Josef Ježek: Oktoberfest
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Princ jistě tehdy netušil, že na počátku 21. století bude tuhle slavnost navštěvovat 6,5 milionů lidí, kteří  vypijí 7,4 milionů litrů piva (pije se z tupláků, tedy sklenic o obsahu 1 litr). Letos stojí jeden tuplák už 10,40 eura tj. bratru nějakých 290 Kč. K těm milionům sklenic piva připočtěte 510 tisíc kuřat, 59 tisíc pečených vepřových kolen, 120 tisíc párů vepřových párků, 116 volů a 85 telat. Pak se nelze divit, že průměrná útrata návštěvníka  činí 60 euro (1.680 Kč). Návštěva oktoberfestu není rozhodně levná záležitost. O celou tu atrakci se stará cca 12 tisíc zaměstnanců, z nichž je 1600  číšníků, kteří to všechno musí roznést a zase sklidit. První říjnový víkend všechno skončí, aby to znovu začalo příští rok ve stejnou dobu.

V roce 1938 se sešli 29. října v Mnichově zástupci čtyřech mocností. Nešlo jim o pivo, předmětem jejich zájmu byla malá země uprostřed Evropy -  Československo. Už v roce 1932 prohlásil německý vůdce Adolf Hitler, že „Českou pánev a Moravu…osídlíme německými sedláky, Čechy vysídlíme na Sibiř…“. Tahle snaha o rozbití demokratického Československa, která byla hlavním cílem politické strany Sudeten deutsche partai Konráda Henleina, se právě onoho říjnového dne začala naplňovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…