V článku se píše s jasným ironickým podtextem, že kdyby nebyly parlamenty, mohly by vlády v klidu vládnout a zachránit euro. A kdyby nebyli občané, kteří si stěžuji na špatně fungující národní státy, mohly by vlády učinit konečně velký skok a vytvořit Spojené státy evropské. A ještě lepší by bylo, kdyby nebylo Němců, kteří se bojí inflace, mohly by se národní dluhy stát společnými dluhy.
Samozřejmě se v této souvislosti nejčastěji i v jiných médiích hovoří hlavně o italském ministerském předsedovi Mariu Montim, který dodneška nebyl řádně zvolen, a přesto se snaží snížit váhu italského parlamentu. To je voda na mlýn Silvia Berlusconiho a jeho novin Il Giornale, v nichhž se píše, že se vláda snaží umlčet německé občany. Tyto tendence se ale projevují v Německu již delší dobu: nedávno tři univerzitní profesoři, údajně na objednávku sociálních demokratů, začali občany strašit apokalyptickými předpověďmi, pokud budou proti urychlenému sjednocení Evropy.
Těmi profesory jsou Jürgen Habermas, Peter Bofinger a Julian Nida-Rümelin. Ti dokonce hovoří o tom, že pokud se Evropa nesjednotí, odejde ze světových dějin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz