Česká republika dosáhla v nejnovějším vydání indexu ekonomické svobody druhého nejlepšího umístění v historii. Zatímco v roce 1990 obsadilo tehdejší Československo 101. příčku, za více než čtvrtstoletí nástupnická Česká republika přeskočila takřka osmdesátku zemí a loni se ocitla 22. místě. Letos si to trochu pokazila, neboť sestoupila na 25. místo. Nutno ale vzít v potaz, že na body si oproti loňsku polepšila, jen to tři země zvládly ještě výrazněji natolik, že ji přeskočily. Na druhou stranu, zveřejněná data jsou vždy o dva roky zpožděná, takže ta loňská byla za rok 2017 a letošní zase za rok 2018. Česko si však nesporně polepšilo v celém končícím desetiletí, jelikož třeba v roce 2010 obsadilo až 52. pozici.
Údaje v právě zveřejněném, nejnovějším vydání Indexu ekonomické svobody tedy nezahrnují loňský a letošní vývoj. Nelze vyloučit, že si Česká republika v nadcházejících vydáních indexu ekonomické svobody dále pohorší. Například kvůli možnému horšímu výsledku v kritériu spotřeby vlády, kde se zřejmě negativně projeví předkoronavirový rychlý růst platů zaměstnanců veřejné sféry, který byl jeden z nejrychlejších v rámci EU. Na platy zaměstnanců států loni směřovalo 13,5 procenta výdajů státního rozpočtu. Tento podíl přitom od roku 2015 narůstá, přičemž podle několik dní starého stanoviska Nejvyššího kontrolního úřadu ke státnímu závěrečnému účtu je tento trend alarmující. Bobtnání státu, není-li korigováno úspornými opatřeními, potenciálně znamená nárůst zdanění lidí v budoucnu, což ekonomickou svobodu omezí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV