„Napište Evropské komisi, jak vnímáte svobodu projevu v EU,“ vyzývá Společnost pro obranu svobody projevu. A vysvětluje: „Frakce Patrioti pro Evropu v Evropském parlamentu vytvořila dotazník týkající se názoru obyvatel na klíčové otázky svobody projevu. Podle nich je to jejich reakce na nedávný průzkum Evropské komise, který je nevyvážený a ideologicky zabarvený. Vytvořili tedy vlastní dotazník s cílem zjistit, jaké jsou reálné obavy a priority lidí v EU. Vyplnit dotazník (v angličtině, francouzštině, němčině, španělštině nebo italštině) můžete do 30. května. Zabere jen 3–5 minut. Sdělte tímto Evropské komisi, jak vnímáte v ČR míru cenzury v EU. Většinou stačí vybírat z možností na škále souhlasím–nesouhlasím.“
NAPIŠTE EVROPSKÉ KOMISI, JAK VNÍMÁTE SVOBODU PROJEVU V EU
— Společnost pro obranu svobody projevu (@SOS_projevu) May 24, 2025
Frakce Patrioti pro Evropu v Evropském parlamentu vytvořila dotazník týkající se názoru obyvatel na klíčové otázky svobody projevu. Podle nich je to jejich reakce na nedávný průzkum Evropské komise, který je nevyvážený a… pic.twitter.com/KSHLEBR8aM
Reakce přispějí k ucelenějšímu obrazu
„Tento dotazník si klade za cíl anonymně a dobrovolně shromáždit názory evropských občanů na stav svobody projevu, politického pluralismu a demokratického zastoupení v Evropské unii; dopad politik EU na veřejnou sféru, média a občanskou účast; důvěru v instituce a vnímání reprezentativnosti v evropském rozhodování; role občanů, politických stran a alternativních platforem v evropské demokratické debatě. Prostřednictvím tohoto nástroje se snažíme dát hlas významné části populace, která se může cítit nedostatečně zastoupena v politicko-institucionálním prostoru. Reakce přispějí k ucelenějšímu obrazu demokratické reality EU a mohou být podkladem pro konkrétní politické návrhy,“ vysvětlují autoři online dotazníku.
Zastoupeny jsou otázky týkající se svobody projevu a pluralismu. Respondenti hodnotí např. tvrzení: „Mám pocit, že mohu svobodně vyjadřovat své politické názory, i když jdou proti standardizovanému diskurzu EU.“ Ale i: „Boj proti dezinformacím je v některých případech využíván k ospravedlnění cenzury.“
Dále se Patrioti pro Evropu ptají na názory lidí na demokratickou účast a zastoupení, média a sociální sítě, hodnoty a budoucnost Evropy. Respondenti hodnotí na pětistupňové škále výroky jako např.: „Svoboda projevu je v dnešní Evropě nejohroženější demokratickou hodnotou.“ Nebo třeba: „Evropský projekt ztratil kontakt s pocity a obavami většiny občanů.“
Zájemci mají na vyplnění dotazníku čas ještě týden.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská