Účinnost incidentu na stadionu Partizanu v Bělehradě spočívala v jeho jednoduchosti. Podle vyjádření kostelníka nedalekého chrámu někdo vylezl na kupoli kostela a umístil tam dron, tedy něco jako malou helikoptéru na dálkové ovládání, na ni upevnil dvě lanka, ta ve spodní části propojil vodorovnou lištou a na ní navlékl vlajku.
Na látce byl vytištěn obrys území Velké Albánie a portréty dvou vůdců, kteří se zasloužili o nezávislost současné Albánie, která byla vyhlášena před první světovou válkou.
Většina balkánských národů má svou velkonárodní myšlenku. Na rozdíl od ostatních je idea Velké Albánie poměrně aktuální. Obrys území, který byl znázorněn na vlajce, která se vznášela nad hrací plochou v Bělehradě, zahrnuje jednak spojení Albánie a Kosova, k tomu jižní Srbsko, polovinu Makedonie, velkou část Černé Hory a severovýchodní Řecko včetně ostrova Korfu.
I když kromě stále užšího propojení Albánie a Kosova nic z toho není geopoliticky reálné, ale to těm Albáncům, kteří sympatizují s velkoalbánskou myšlenkou, nevadí.
V předvolebním boji v Albánii se touto ideou operuje pravidelně. Na popularitě velkoalbánskému projektu přidalo také před dvěma lety 100. výročí vyhlášení nezávislosti Albánie, jakou známe dnes.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas