Miloš Horký: Všichni komentátoři předvídají novou globální krizi

10.02.2019 20:37 | Zprávy

Všichni komentátoři předvídají novou globální krizi, co však bude její příčinou? Pravda, “býčí” nálada na trzích dosud trvá, ale mnozí z komentátorů si již pospíšili s tvrzením, že příští ekonomická krize je “za dveřmi”. Z tohoto ohledu jsou hrátky s Čínou tou nejnebezpečnější věcí, do které se naše současné západní “elity” pouštějí.

Miloš Horký: Všichni komentátoři předvídají novou globální krizi
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ilustrační foto

Jak nedávno vtipně napsal ekonom Tomáš Sedláček, že “optimista je jen “špatně” informovaný pesimista”, tak ruku v ruce s jeho bonmotem mnoho politických komentátorů předpovídá světovému hospodářství krizi, “proti níž bude krize roku 2008 jen slabým odvarem”. Je tedy na vině jen jejich "špatně informovaný optimismus"? Nepoučili jsme se?

Jenže je tu jiná věc – tolik “kompetentních” předpovědí, a dodnes neumíme ekonomickým krizím předejít? Pohleďme na dvě největší krize, jež postihly světové hospodářství v posledních (cca) 100 letech.

Největší krize, jež postihla Západ, je už dnes historií. Byla to krize v letech 1929 – 1933 a vyústila ve Druhou světovou válku.

Krize se zrodila ve Spojených státech a vznikla vlastně jen několik týdnů po tom, co prezident Herbert Hoover vyhlásil, že Amerika dala sbohem “chudobě”(!). To bylo v době, kdy polovina Američanů spekulovala na burze, doufajíce, že kurzy akcií budou stoupat do nekonečna.

Když Hoover vstupoval do Bílého domu, řekl tehdy: ”Nemám nejmenší obavu o osud našeho národa, jeho budoucnost je “světlá” a plná naděje.” To bylo v březnu 1929 a v říjnu propukla Velká hospodářská krize. Zdálo se, že “americký sen” se rozplynul.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

12:26 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 2

V předchozím článku jsem se zmínil o zásahu komanda celníků a policistů do skladu společnosti bratrů…