Miroslav Macek: To nám Američané nemají dělat, domlouvat se s Talibánem! Kde se teď bude bojovat za Prahu?

30.01.2019 12:26

Středeční glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: To nám Američané nemají dělat, domlouvat se s Talibánem! Kde se teď bude bojovat za Prahu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Profesor Pavel Pafko v posledním čísle časopisu Týden v rozhovoru popisuje neveselý stav českého zdravotnictví a za vinu jej dává politikům. Má pravdu, ale jen částečnou. Když jsem se snažil prosadit v polovině 90. let reformu zdravotnictví, bylo jednou z největších brzd tehdejší „odborářské“ vedení Lékařské komory, které požadovalo jedno jediné, přisypávání dalších a dalších peněz do černé díry špatného systému.

To nám ti Američané nemají dělat, domlouvat se s Talibánem! Kde se teď bude bojovat za Prahu? Ve Venezuele?

Václav Jamek o snahách „zjednodušit“ češtinu:

"Je to přesně naopak, než co se tu většinově hlásá: je potřeba se konečně smířit s tím, že rozdíl mezi spisovnou a obecnou či hovorovou češtinou není možné odstranit, a nějak s tím žít. Když se chce někdo vyjadřovat veřejně, musí se holt snažit víc než ten, kdo mluví a třeba i píše jen pro svou rodinu a známé. Když chce někdo něčemu dobře rozumět, musí se také snažit: intelekt pečené holuby nezná. To, co se tu požaduje, je zničení veškerého stylu ve prospěch obecného zhulvátštění řeči (protože nikdo kupodivu nepožaduje, aby se změny děly v opačném směru, neboli aby se odstraňovaly hovorové formy a trvalo se na užívání těch spisovných). Někdo si zřejmě mylně představuje, že hrubost je přirozenější než jemné rozlišování. Nemluvě o tom, že neexistuje jenom jedna hovorová čeština ani důvod, proč by se za normu měl vzít dost svébytný středočeský hovorový úzus spíše než třeba ten moravský.

Mně osobně se tohle všechno jeví jako vzpoura lidí neochotných se učit něčemu, co naprosto chybně považují za zbytečné. Jazyk je ve skutečnosti ten nejméně zbytečný základ celého lidského bytí, dupat po něm se nevyplácí."

Reakce pražského primátora Hřiba na kritiku dotace ze strany zastupitelky Alexandry Udženiji:

Město prý podporuje neziskovku, ve které dostává ředitel plat 79 tis. Kč měsíčně a učitel arabštiny 40 tis. Kč měsíčně. Podpora integrace jednoho cizince prý město stojí 13,5 tis. Kč.

Teď si pojďme říct, jak je to doopravdy:

Integrační centrum Praha je ve skutečnosti městská společnost, kterou musí mít každý kraj. Ostatně sama paní Udženija v roce 2012 hlasovala pro její vznik! Co se týče platů, jsou uvedeny v superhrubé mzdě. Ředitel organizace tak dostane na výplatní pásce v čistém 42 tis. Kč. Učitel arabštiny pak není žádným učitelem, ale interkulturním pracovníkem, který pomáhá s integrací cizinců v Česku a stará se o prevenci negativních jevů spojených s integrací. Interkulturních pracovníků je více. Celkem mají na starost 380 cizinců. Náklady na tento projekt jsou 2 mil. Kč. To znamená cca 5000 Kč na cizince, nikoliv 13,5 tis. Kč. Nehledě na to, že činnost interkulturních pracovníků ani nejde takto kvantifikovat a má širší dopad na celé komunity cizinců.

Neděje se tedy nic mimořádného, výše dotace je každý rok obdobná. Paní Udženija to ale možná neví, protože pokaždé při minulých hlasováních chyběla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…